مقالات

کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه
جدول محتوا

یکی از سوالاتی که برای دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه پیش می آید، مساله کار دانشجویی و مجوزهای آن است. قبلاً هیچ قانون مشخصی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه در مورد گزینه کار در حین تحصیل وجود نداشت. در واقع هیچ ساعتی تعریف نشده است و این دانشجویان اجازه کار قانونی در ترکیه را ندارند. رئیس جمهور ترکیه اخیراً اعلام کرده است که به همه دانشجویان بین المللی مجوز کار اعطا می شود. علاوه بر این، این دانشجویان همچنین می توانند به راحتی مجوز اقامت در دانشگاه های خود را تمدید کنند. در حال حاضر 115000 دانشجوی خارجی تحت برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه در این کشور تحصیل می کنند، در حالی که دولت ترکیه می خواهد این تعداد را تا 350000 افزایش دهد.
علاوه بر این، رئیس جمهور ترکیه اعلام می کند که ترکیه نیز مایل به ادامه رابطه با این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی است. بر اساس بیانیه ریاست جمهوری هم دانشجویان و هم فارغ التحصیلان تحصیل در خارج از کشور می توانند مجوز کار در ترکیه دریافت کنند دانشجویان خارجی می توانند در مدت زمان کمتری نسبت به قبل مجوز اقامت خود را تمدید کنند. این دانشجویان می توانند قبل از سه ماه انتظار بیمه درمانی عمومی خود را دریافت کنند.

مجوز کار برای دانشجویان خارجی

در ماده 19 قانون بین المللی نیروی کار شماره 6735 جزئیاتی در مورد اعطای مجوز کار بیان شده است.

  • دانشجویان خارجی که در برنامه های تحصیلی در دانشگاه ها یا آموزش عالی ترکیه ثبت نام کرده اند، می توانند به شرط داشتن مجوز کار قانونی کار کنند.
  • دانشجویان بین المللی که در دوره دو ساله تحصیلی یا برنامه تحصیلی کارشناسی تحصیل می کنند، اکنون می توانند پس از اتمام سال اول خود برای مجوز کار درخواست دهند. این دانشجویان اکنون می توانند طبق قانون کار شماره 4857 مورخ 22 مه 2003 به صورت پاره وقت کار کنند. اما این محدودیت برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در برنامه های آموزشی رسمی ثبت نام کرده اند اعمال نمی شود.
  • این مجوزهای کاری صادر شده که به دانشجویان بین المللی اعطا می شود، بر مجوز اقامت دانشجویی معتبر تأثیری نخواهد داشت.
  • دانشجویان بین المللی که در برنامه های آموزش حرفه ای نزد کارفرما تحصیل می کنند، تحت قانون مجوز کار قرار دارند.
  • دانشجویانی که تحت محدوده برنامه های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا تحصیل می کنند از مجوز کار معاف هستند.
  • خارجی هایی که از مجوز کار در سایر کشورهای بین المللی معاف هستند ممکن است بدون مجوز کار مشغول به کار شوند.
  • به طور کلی، یک دانشجوی بین المللی کمتر از 30 تا 35 ساعت در هفته کار می کند. این زمان کافی برای تمرکز بر روی مطالعات خود نیز می دهد.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

مشاغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

مشاغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی

مناطق مختلف ترکیه انواع و فرصت های متفاوتی را برای دانشجویان کار پاره وقت ارائه می دهد. برای یافتن این مشاغل، دانش‌آموزان باید تحقیق کنند و مشاغلی را بیابند که زمان‌بندی مناسبی داشته باشد. با این حال، دانشگاه ها در این زمینه بسیار کمک کننده هستند و دانشجویان می توانند فرصت های شغلی پاره وقت را در محل دانشگاه خود جستجو کنند. به دانشجویان توصیه می شود برای فرصت های شغلی موجود، تابلوهای اعلانات موسسه را بررسی کنند. مثلا،

  • دانشجویان بین المللی می توانند در کافه تریا، کتابخانه، بخش اداری و یا در عرصه ورزشی دانشگاه کار کنند
  • دانشجویان بین‌المللی همچنین می‌توانند از فرصت‌های بیرونی مانند شهربازی، مرکز خرید، نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها، پمپ بنزین‌ها استفاده کنند، یا حتی می‌توانند از خانه کار کنند و غیره.

چالش های مجوز کار دانشجویی ترکیه

یکی از چالش های عمده ای که دانشجویان بین المللی در ترکیه با آن مواجه هستند، نداشتن مجوز و مجوز قانونی برای استخدام در سازمان های دولتی و خصوصی ترکیه است. به همین دلیل است که دانشگاه های ترکیه برای کاهش این چالش تلاش کرده اند. آنها این کار را با دادن فرصتی به دانشجویان بین المللی برای کار به عنوان محقق در دانشگاه های ترکیه انجام داده اند.

تعداد زیادی از کارکنان خارجی در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه حضور دارند. برخی از برجسته ترین دانشگاه های دولتی ترکیه که حضور دانشجویان بین المللی را تایید می کنند عبارتند از دانشگاه بوغازیچی (استانبول) و همچنین دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا). برخی از برجسته ترین دانشگاه های خصوصی که حضور دانشجویان بین المللی را تایید می کنند، کوچ، بیلگی و سابانچی هستند که در استانبول واقع شده اند. در آنکارا نیز دانشگاه بیلکنت داریم.

چالش های زیادی برای کار دانشجویان خارجی در ترکیه وجود دارد که چالش اصلی آن موانع زبانی است. به همین دلیل است که دستیابی به مشاغل پاره وقت و موقت برای این دانشجویان دشوار می شود. با این حال، دانشگاه‌هایی در ترکیه وجود دارند که دارای بخش‌هایی هستند که برنامه‌های آموزش انگلیسی را ارائه می‌دهند. برای رقابت دانشگاه های خصوصی ترکیه در این منطقه با این دانشگاه های دولتی، آنها همچنین شروع به استفاده از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی تدریس کرده اند. علاوه بر زبان انگلیسی، سایر مراکز تحقیقاتی در ترکیه از زبان های دیگری مانند آلمانی و فرانسوی استفاده می کنند.

همچنین مدارس و کالج های قدیمی در ترکیه وجود دارد که به دانشجویان کارشناسی ارشد این شانس را می دهد که از بورسیه های تحصیلی ترکیه بهره مند شوند. با این حال، این مزایای کامل بورسیه، به برخی از این دانشجویان خارجی نیاز دارد که به اعضای هیئت علمی در کارهایی مانند تدریس، تحقیق، تجزیه و تحلیل آماری و موارد دیگر کمک کنند. برای چنین بورسیه‌هایی، زبان‌های دوستانه دیگر و همچنین برای تدریس توسط دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در ترکیه بدون آزمون

انواع کار دانشجویی در ترکیه

انواع کار دانشجویی در ترکیه

هنگام انجام تحقیقات در مورد فرصت های شغلی، اینترنت اولین جایی است که جستجوی شما را آغاز می کند. همچنین باید اطمینان حاصل شود که یک رزومه جامع و با جزئیات کامل تهیه می کند که به کارفرمای بالقوه تصویر واضحی از شما و بیانیه شخصی ارائه می دهد. علاوه بر برقراری ارتباط به زبان ترکی، شرکت های دیگری نیز در ترکیه وجود دارند که از زبان های دیگری مانند آلمانی، ایتالیایی، عربی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی و بسیاری دیگر استفاده می کنند. پس از چند بار ارسال درخواست، می توانید از دریافت پاسخ از آنها مطمئن باشید.

اگر به دنبال شغلی با درآمد خوب و حرفه ای در ترکیه هستید، باید به دنبال کار در کنسولگری ها، سفارت ها و سازمان های مردم نهاد باشید. با این حال، به دلیل رقابت زیاد متقاضیان، کار در این زمینه ها دشوار است.

یکی از فرصت های شغلی موجود در ترکیه این است که به دنبال مکانی باشید که بتوانید زبان مادری خود را به سایر دانش آموزان آموزش دهید. یکی از زبان هایی که اکثر دانشجویان ترک به دنبال یادگیری آن هستند، انگلیسی است. به عنوان یک دانشجوی خارجی انگلیسی زبان، می توانید هر از چند گاهی چنین مشاغلی را تضمین کنید. با این حال، مشاغل پردرآمد دیگری نیز برای افرادی که مدرک تحصیلی یا دوره دیگری دارند در دسترس است. برخی از این دوره ها عبارتند از TEFL، TESOL، CELTA و PGSE. مطالعه برای چنین دوره های مرتبط به شما یک شغل موقت با درآمد خوب را تضمین می کند.

فرصت دیگری که وجود دارد این است که برخی از شرکت های ترکیه به دنبال استخدام یک فرد خارجی در سازمان خود هستند. برخی از شرکت هایی که به دنبال جذب خارجی هستند عبارتند از: ترکیش دیلی نیوز، زمان، و نیو آناتولی و همچنین مجلات، روزنامه ها و نشریات دیگر. اینها نیاز دارند که خارجی ها این نشریات را به زبان های خارجی ترجمه کنند. فرصت های شغلی موجود در این شرکت ها عبارتند از ویراستار، ویراستار کپی، روزنامه نگار و تصحیح کننده.

برای افرادی که به دنبال فرصت هایی برای کار معمولی هستند، چنین مشاغل خالی در تابلوهای اعلانات در سراسر دانشگاه درج می شود. این فرصت ها در مجلات در قسمت تبلیغات نیز موجود است. سایر مشاغل معمولی در بخش گردشگری هستند زیرا ترکیه کشوری است که به ویژه در تابستان از گردشگری بالایی برخوردار است. چالش اصلی مشاغل گردشگری این است که شامل ساعات کار طولانی در طول هفته است. این تا پایان فصل تابستان است. دانش‌آموزان دختر این شانس را دارند که در خانواده‌های مرفهی که در شهرهای مجاور زندگی می‌کنند، درخواست دهند و شغل پرستاری بگیرند.

میانگین حقوق کار دانشجویی در ترکیه

میانگین حقوق کار دانشجویی در ترکیه

دستمزد در این زمان از مشاغل پاره وقت در ترکیه بسیار کم است و معقول نیست، به خصوص اگر شغل غیرقانونی یا خصوصی داشته باشید. در واقع، متوسط دستمزد ساعتی (حقوق در ساعت) در ترکیه. همه مشاغل 38 TRY است. این بدان معنی است که یک فرد در ترکیه به طور متوسط حدود 38 TRY در ساعت درآمد دارد. علاوه بر این، متوسط حقوق ناخالص در ترکیه 138,125 TRY است در حالی که میانگین حقوق خالص 97,938 TRY در ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *