ویزای توریستی کانادا

فهرست مطالب
ویزای توریستی کانادا

سوالات متداول ویزای توریستی کانادا

امروزه ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان با توجه به سیاستهای ویزا دهی کشور کانادا بر اساس اعتبار پاسپورت صادر می گردد؛ به طور مثال در صورتی که پاسپورت دارای ۵ سال اعتبار باشد، اعتبار ویزا ۵ سال خواهد بود و در صورتی که ویزا اعتبار ۱ ساله داشته باشد صدور ویزا نیز ۱ ساله خواهد بود. لازم به ذکر است که Officer کانادایی می ‌تواند مدت زمان اعتبار ویزا را برای افراد کم یا زیاد نماید.

بله در صورتی که فرد جاب آفر یا پیشنهاد شغلی معتبری از کانادا دریافت کند، می تواند ویزای توریستی را به ویزای کاری تبدیل نماید.

از فردای روز ریجکتی امکان اقدام مجدد جهت اخذ ویزای توریستی کانادا وجود دارد ولی با توجه به دلایل آفیسر و نامه ریجکتی بهتر است اقدام به رفع نواقص پرونده نمایید.سالانه میلیون ها مهاجر و گردشگر به دلایل مختلف، مهاجرت به کانادا را انتخاب می کنند.  به جز افرادی که شهروند کانادا محسوب می شوند و دارای اقامت دائم هستند، افراد برای ورود به کشور کانادا بایستی دارای ویزای اقامت موقت یا (Temporary Resident Visa) TRV باشند. البته امکان دارد افراد با توجه به ملیتشان به ETA یا همان اجازه الکترونیکی سفر نیاز داشته باشند. ایرانیان برای اینکه به کشور کانادا وارد شوند به مجوز نیازمند هستند. ویزای توریستی کانادا که مجوز اقامت موقت محسوب می شود، جزو روش های متداول برای ورود به کشور کانادا می باشد.

شرایط ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا این امکان را به متقاضیان می دهد تا وارد خاک کانادا شوند و برای مدتی مشخص در این کشور اقامت داشته باشند افراد به جز افرادی که شهروند کانادا بوده یا دارای اجازه اقامت دائم هستند، برای اقامت کوتاه مدت در کانادا به ویزای توریستی نیازمندند. افراد برای شرکت در همایش ها یا کنفرانس ها، دیدن آشنایان، دوستان و اعضای خانواده یا ملاقات های کاری در کانادا نیاز به ویزای ویزیتوری کانادا خواهند داشت. لازم به ذکر است که هزینه های درمانی و بیمارستانی گردشگران به عهده کانادا نمی باشد لذا لازم است افراد قبل از سفر اقدام به خرید بیمه سفر با پوشش های مناسب پزشکی نمایند‌.

انواع ویزای توریستی کانادا

سه نوع ویزای توریستی کانادا وجود دارد:

 • ویزای Single Entry کانادا (یکبار ورود)
 • ویزای Multiple Entry کانادا (چند بار ورود)
 • سوپر ویزای کانادا

در ادامه به توضیح مختصری در خصوص هر یک از انواع ویزای توریستی کانادا می پردازیم.

ویزای سینگل کانادا

متقاضیان با استفاده از ویزای سینگل کانادا می ‌توانند فقط یک بار در مدت معین به کشور کانادا وارد شده و فقط تا اتمام اعتبار میزان در این کشور اقامت داشته باشند. در واقع خروج از کشور کانادا منجر به بی اعتبار شدن ویزا خواهد شد حتی اگر از تاریخ اعتبار ویزا باقی مانده باشد لذا در این صورت افراد برای اینکه دوباره به کشور کانادا وارد شوند، باید اقدام به درخواست ویزا نمایند. مگر در شرایطی که به طور مستقیم به ایالات متحده یا سنت پیرو میکلون سفر کرده باشند.

ویزای مولتیپل کانادا

ویزای مولتیپل کانادا

با استفاده از ویزای مولتی کانادا یا همان ویزای مولتیپل کانادا امکان رفت و آمد به صورت نامحدود به کانادا تا پایان اعتبار ویزا وجود دارد. در هر بار ورود به کشور کانادا افراد می توانند ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند. پس از اینکه ۶ ماه به اتمام رسید، افراد در صورتی که فقط چند ساعت از کشور کانادا خارج شوند با ورود مجدد دوباره مجوز ۶ ماه اقامت را خواهند داشت. در صورتی این فرصت ۶ ماهه افزایش پیدا می کند که در این مدت اقدام به درخواست اقامت توسط متقاضی صورت بگیرد. در صورتی که شرایط متقاضی قانع کننده باشد با درخواست موافقت می شود. با توجه به اینکه اعتبار پاسپورت ایرانی ۵ سال می باشد به این ویزا ویزای ۵ ساله کانادا نیز می گویند. ناگفته نماند که ویزای مولتیپل متقاضی اعتباری به اندازه مدت زمان اعتبار گذرنامه خواهد داشت. انگشت نگاری از مراحل دریافت ویزای توریستی می باشد. در صورتی که در ۱۰ سال اخیر انگشت نگاری برای دریافت ویزای کانادا صورت گرفته باشد، جهت درخواست دوباره نیاز به انگشت نگاری نخواهد بود.

سوپر ویزای کانادا

افرادی که فرزندان یا نوه هایشان شهروند کانادا هستند و یا دارای اقامت دائم این کشور می باشند، میتوانند از سوپر ویزای کانادا استفاده نمایند که به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. همانطور که گفته شد پاسپورت ایرانی دارای ۵ سال اعتبار است به همین دلیل صدور این ویزا نیز برای ایرانیان با اعتبار ۵ ساله خواهد بود. با استفاده از این نوع ویزا افراد می توانند هر بار که به کشور کانادا وارد می شوند ۲ سال پیاپی در این کشور اقامت داشته باشند. برای اینکه افراد بتوانند سوپر ویزا را دریافت کنند، لازم است دعوتنامه رسمی از فرزند خود یا نوه بالای ۱۸ سال خود داشته باشند. علاوه بر این فردی که دعوت کننده است بایستی بتواند عهده دار شدن هزینه‌های دعوت شونده در طول مدت اقامت را اثبات نماید لذا بایستی حقوق ماهانه ای در حدود ۲۴ هزار دلار کانادا داشته باشد همچنین مدارک مربوط به برگه های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی و اقامت خود را ضمیمه پرونده نماید. البته باید بگوییم که مبلغ حقوق ماهیانه در خانواده های دو یا چند نفره افزایش خواهد داشت به همین دلیل ذکر تعداد اعضای خانواده در دعوت نامه ضروری است. توجه داشته باشید که برای تحقق شرط درآمد افراد می توانند از همسر خود نیز کمک بگیرند به همین دلیل باید دعوت نامه ای جدا برای او ارسال نمایند.

میزان اعتبار ویزای توریستی کانادا

بر اساس قوانین اداره مهاجرت کانادا ویزای سینگل ۶ ماه و ویزای مولتیپل ۱۰ سال اعتبار دارد اما علاوه بر این زمان، ویزای توریستی تا زمانی که گذرنامه اعتبار دارد مهلت خواهد داشت. لازم به ذکر است که افراد دارای ویزای مولتیپل بایستی هر ۶ ماه یک بار از خاک کانادا خارج شوند و کسانی که ویزای سینگل دارند پس از اینکه از کانادا خارج شدند مجددا اقدام به اخذ ویزا نمایند. نکته مهمی که در زمینه اخذ ویزا وجود داردد این است که افسر مهاجرت و افسر پرونده در تعیین زمان اعتبار ویزای توریستی نقش بسیار مهمی دارند. این افسر پرونده است که مشخص می کند ویزای فرد مولتی یا سینگل باشد همچنین تعیین مدت اعتبار ویزای افراد به عهده افسر مرزی مستقر در فرودگاه می باشد که با تشخیص این افسر امکان دارد مدت اعتبار ویزا کمتر یا بیشتر باشد.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا
 • جمع آوری و تهیه مدارک لازم
 • اخذ فرم های مربوطه
 • تکمیل کردن فرم ها و ارسال آن ها
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • انجام انگشت نگاری یا بیومتریک
 • دریافت ویزای توریستی کانادا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی کانادا

 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • دعوت نامه
 • فرم کامل شده اطلاعات خانوادگی و فردی شخص
 • اسناد ملکی و سند ازدواج (ترجمه شده)
 • فیش واریزی

دلیل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

دلیل ریجکتی ویزای توریستی کانادا
 • عدم داشتن سوابق مناسب سفر
 • وجود تعداد زیاد بستگان و اقوام متقاضی در کانادا و ثابت شدن نداشتن روابط خویشاوندی در کشور مبدا
 • همخوانی نداشتن زمان مد نظر جهت اقامت در کانادا با زمان مورد نیاز
 • عدم قانع‌کننده بودن دلایل سفر
 • نداشتن تمکن مالی متقاضی
 • داشتن سوء پیشینه و سوء سابقه
 • تکمیل نبودن مدارک مالی دعوت کننده
 • ارائه اطلاعات ناقص و نادرست به افسر پرونده

چگونگی افزایش مدت اقامت در کانادا با ویزای توریستی

برای افزایش مدت اقامت در کانادا لازم است ۳۰ روز قبل از اینکه اعتبار ویزا به اتمام برسد، متقاضی یکی از موارد زیر را درخواست نماید:

 • افزایش اعتبار زمان ویزای توریستی، کاری و تحصیلی
 • تغییر نوع ویزا
 • تغییر شرایط ویزا

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در کانادا، یکی از روش های ادامه اقامت قانونی در این کشور می باشد. برای اینکه فرد جهت اخذ ویزای تحصیلی درخواست نماید، بایستی خارج از خاک کانادا باشد اما امکان ثبت درخواست برخی افراد از داخل کانادا نیز وجود دارد. افرادی که ویزای اقامت موقت با اعتبار حداقل ۶ ماه را دارند جزو این گروه محسوب می شود.