تحصیل در آلمان

جدول محتوا
تحصیل در آلمان

سوالات متداول تحصیل در آلمان

بله نیازی به پرداخت شهریه جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان وجود ندارد و فقط هرسال مبلغی برای هزینه های ثبت نام پرداخت می گردد.

حداقل مدرک B1 آلمانی برای تحصیل در این کشور مورد نیاز است که در دوره های زبان آلمانی این کشور به سطح مطلوب و مناسب میرسد.

بله با ارائه رزومه قوی که شامل مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی، مدرک زبان با نمره بالا، معدل بالا و … می باشد، امکان اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آلمان وجود دارد. معمولاً بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا ارائه می گردد.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، تحصیل در آلمان می تواند یک تجربه متحول کننده زندگی باشد. نه تنها به آموزش در سطح جهانی دسترسی خواهید داشت، بلکه این فرصت را خواهید داشت که در فرهنگ جدید غوطه ور شوید، زبان جدیدی بیاموزید و دوستان مادام العمر پیدا کنید. با این حال، قبل از اینکه بتوانید چمدان‌های خود را ببندید و پرواز خود را رزرو کنید، شرایط و اسناد مهمی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. در این مقاله شما را از طریق شرایط ضروری برای تحصیل در آلمان و مهاجرت تحصیلی راهنمایی می کنیم.

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است و دلیل خوبی هم دارد. آلمان با بیش از 400 دانشگاه و شهرت عالی علمی، مقصدی ایده آل برای کسانی است که به دنبال تحصیل با کیفیت هستند. علاوه بر این، آلمان خانه بسیاری از شرکت‌های مشهور جهانی است که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا تجربه عملی و ایجاد شبکه حرفه‌ای خود را ایجاد کنند.

فراتر از دانشگاه ها و آینده شغلی، آلمان نیز کشوری فوق العاده برای زندگی است. این کشور به خاطر تاریخ غنی، مناظر زیبا و فرهنگ پر جنب و جوشش شناخته شده است. به علاوه، این کشور دارای استاندارد زندگی بالا و یک سیستم رفاه اجتماعی قوی است که تضمین می کند که دانشجویان می توانند راحت زندگی کنند و بر تحصیل خود تمرکز کنند.

 • بالا بودن سطح رفاه اجتماعی در آلمان
 • وجود یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل
 • امکان کار همزمان با تحصیل
 • ثبات اقتصادی و سیاسی در آلمان
 • تنوع در رشته های تحصیلی ارائه شده

شرایط تحصیل در آلمان

یکی از روش های مهاجرت به آلمان، تحصیل در آلمان است که برای تحصیل در آلمان باید شرایط خاصی را داشته باشید. ابتدا باید پاسپورت معتبر داشته باشید. این بدان معنی است که پاسپورت شما نباید منقضی شده باشد و اعتبار آن باید فراتر از پایان اقامت برنامه ریزی شده شما در آلمان باشد.

ثانیاً باید ویزا یا اجازه اقامت معتبر داشته باشید. این به ملیت شما و مدت اقامت شما بستگی دارد. دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نیازی به ویزا یا اجازه اقامت ندارند، اما پس از ورود به آلمان باید در مقامات محلی ثبت نام کنند. از سوی دیگر، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، قبل از سفر به آلمان، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

در نهایت، شما باید مدرکی دال بر منابع مالی برای حمایت از خود در طول اقامت خود در آلمان داشته باشید. این شامل داشتن پول کافی برای پوشش هزینه های تحصیل، خوابگاه و هزینه های زندگی می شود. مقدار پولی که باید نشان دهید به مدت اقامت و شهری که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

زبان رسمی تحصیل در دانشگاه های آلمان آلمانی است. بنابراین، دانشجویان بین المللی باید قبل از ثبت نام در یک برنامه مدرک، سطح مشخصی از مهارت در زبان را داشته باشند. سطح مهارت مورد نیاز به برنامه ای که برای آن درخواست می دهید و دانشگاهی که برای آن درخواست می دهید بستگی دارد.

اگر مهارت کافی در زبان آلمانی ندارید، می توانید قبل از شروع دوره تحصیلی خود در دوره زبان ثبت نام کنید. بسیاری از دانشگاه ها دوره های مقدماتی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند تا به آنها کمک کند مهارت های زبانی خود را بهبود بخشند و با فرهنگ دانشگاهی در آلمان سازگار شوند.

پیشنهاد مطالعه: تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان باید چندین مدرک مهم به ترتیب داشته باشید. این موارد شامل پاسپورت معتبر، ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت و مدرکی مبنی بر منابع مالی می باشد. همچنین باید مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی و همچنین ریز نمرات تحصیلی یا مدرک تحصیلی مورد نیاز دانشگاهی که برای آن درخواست می دهید ارائه دهید.

هنگام درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت، باید مدارک اضافی مانند نامه پذیرش از دانشگاه آلمان، مدرک مهارت زبان و گواهی سلامت ارائه دهید. مهم است که فرآیند درخواست ویزا را در اسرع وقت شروع کنید، زیرا ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد تا ویزا دریافت کنید.

شرایط بیمه درمانی برای تحصیل در آلمان

مدارک تحصیل در آلمان

کلیه دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. این می تواند بیمه درمانی دولتی یا خصوصی باشد، اما باید شرایط خاصی را که توسط دولت آلمان تعیین شده است، برآورده کند. بیمه سلامت عمومی برای دانش آموزان زیر 30 سال در دسترس است و تمام درمان های پزشکی لازم را پوشش می دهد. بیمه درمانی خصوصی برای دانش آموزان بالای 30 سال یا کسانی که شرایط بیمه سلامت عمومی را ندارند در دسترس است.

لازم به ذکر است که پوشش بیمه درمانی برای کل مدت اقامت شما در آلمان الزامی است. بنابراین توصیه می شود قبل از ورود به کشور بیمه درمانی خریداری کنید.

شرایط مالی برای تحصیل در آلمان

همانطور که قبلا ذکر شد، دانشجویان بین المللی باید مدارکی دال بر منابع مالی داشته باشند تا بتوانند در طول اقامت خود در آلمان از خود حمایت کنند. مقدار پول مورد نیاز به مدت اقامت شما و شهری که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد.

راه های مختلفی برای اثبات منابع مالی وجود دارد، از جمله صورتحساب های بانکی، نامه های بورسیه تحصیلی یا نامه ای از یک حامی. مهم است که اطمینان حاصل شود که وجوه به راحتی در دسترس و به راحتی قابل دسترسی هستند.

شرایط اقامت برای تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

یافتن محل اقامت در آلمان می تواند یک چالش باشد، به خصوص در شهرهای محبوب مانند برلین و مونیخ. بسیاری از دانشگاه ها گزینه های مسکن در محوطه دانشگاه را ارائه می دهند، اما اینها می توانند محدود و رقابتی باشند. از طرف دیگر، دانشجویان می توانند به دنبال آپارتمان های خصوصی یا آپارتمان های مشترک باشند.

هنگام جستجوی محل اقامت، مهم است که عواملی مانند مکان، قیمت و امکانات را در نظر بگیرید. علاوه بر این، توصیه می شود جستجوی خود را هر چه زودتر شروع کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای یافتن مسکن مناسب دارید.

اگر هنوز برای انتخاب کشور مقصد، تصمیم نهایی خود را نگرفته اید، در خصوص هزینه ها، شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا، تحقیق کنید.

نحوه درخواست برای تحصیل در آلمان

روند درخواست برای تحصیل در آلمان بسته به دانشگاه و برنامه می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، دانش آموزان باید فرم درخواست، ریز نمرات تحصیلی، مدرک مهارت زبان و انگیزه نامه را ارسال کنند. برخی از برنامه ها ممکن است به اسناد اضافی مانند نمونه کارها یا توصیه نامه ها نیز نیاز داشته باشند.

مهم است که شرایط خاص برنامه ای را که برای آن درخواست می دهید بررسی کنید و درخواست خود را قبل از پایان مهلت ارسال کنید. علاوه بر این، توصیه می شود برای افزایش شانس پذیرش خود در چندین دانشگاه اقدام کنید.

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

کالج های موجود در کشور آلمان در میان کل جهان اعتبار بالایی دارند و متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا که  قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند باید ابتدا بر اساس نوع رشته انتخابی در کلاس های پیش از ورود به دانشگاه شرکت کنند.کالج ها معمولا تحت نظارت دانشگاه های دولتی آلمان میباشند و یکی از شروط برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان،قبولی در آزمون ورودی این کالج ها میباشد.

دوره های کالج در آلمان معمولا یکساله هستند و هزینه تحصیل در آنها  رایگان یا با هزینه بسیار پایین به دانشجویان ارائه میگردد.

شرایط لازم برای پذیرش در کالج های آلمان

 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی(b2)
 • گواهی پایان تحصیلات قبلی
 • ارائه رزومه آکادمیک (هرچه رزومه شما پربار تر باشد،امکان اخذ پذیرش بیشتر است)
 • کپی های ترجمه مدارک فوق

لیست انواع کالج در آلمان

در کشور آلمان،4 نوع کالج وجود دارد:

 • G-kurs(کالج گروه علوم انسانی): دانشجویانی که دوره های خود را در این کالج گذرانده باشند میتوانند در رشته های تاریخ،روزنامه نگاری،ادبیات، باستان شناسی و…تحصیل کنند.قابل ذکر است آزمون ورودی این کالج بیشتر بر روی زبان آلمانی متمرکز است.
 • T-kurs(کالج گروه مهندسی): این کالج مخصوص افرادی است که دیپلم آنها در شاخه های ریاضی و فیزیک بوده و تمایل دارند در کشور آلمان رشته های مهندسی و علوم مرتبط را ادامه دهند.زبان آموزش در این دوره ها آلمانی است.
 • W-kurs(کالج گروه مدیریت): افرادی که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد و مدیریت را دارند میبایست قبل از ورود به دانشگاه، در این کالج ها شرکت کنند.
 • M-kurs(کالج گروه پزشکی): افرادی که در این کالج تحصیلات خود را به پایان برسانند،میتوانند در رشته هایی مانند پزشکی،داروسازی،دندانپزشکی،تغذیه و…به ادامه تحصیل بپردازند.

نتیجه

تحصیل در آلمان می تواند فرصتی باورنکردنی برای دانشجویان بین المللی باشد، اما نیاز به برنامه ریزی و آمادگی دقیق دارد. از شرایط ویزا گرفته تا مهارت زبان، بسیاری از شرایط و مدارک ضروری وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. با پیروی از دستورالعمل های ذکر شده در این مقاله، می توانید سفری آرام و موفق به سمت تحصیل در آلمان را تضمین کنید.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

شرایط تحصیل رایگان در آلمان
/

رشته های پرطرفدار در آلمان

 • پزشکی
 • پیراپزشکی(پرستاری،مامایی،روانشناسی،دامپزشکی و...)
 • مهندسی(برق،مکانیک،الکترونیک،آی تی و...)
 • مدیریت(بازاریابی،مالی،بین المللی و...)
 • هنر(موسیقی،طراحی،نقاشی و...)

هزینه خوابگاه در آلمان

با توجه به ظرفیت محدودی که خوابگاه های دانشجویی در آلمان دارند دانشجویان باید پیش از ورود، خوابگاه متناسب با شرایط خود را جستجو و پیدا کنند.

به طور کلی دانشجویان در ابتدا به دنبال خوابگاه های دولتی و پس از آن خواهان خوابگاه های خصوصی هستند.بهترین روش برای اجاره خوابگاه، ارتباط با دانشگاه محل تحصیل دانشجو میباشد، تا بتواند حدالامکان از خوابگاه دانشگاه استفاده کند و در صورتیکه امکان استفاده ازخوابگاه های دانشگاه نبود،دانشجو میتواند از خوابگاه های خصوصی استفاده کند.

به طور کلی هزینه خوابگاه های دولتی در آلمان حدودا بین 200 تا 300 یورو میباشد.

با توجه به اینکه همه دانشجویان بین المللی نمیتوانند در خوابگاه های دولتی اسکان داشته باشند،باید برای محل زندگی خود آپارتمان اجاره کنند که هزینه این آپارتمان ها تقریبا 300 تا 400 یورو از خوابگاه های دولتی بیشتر میباشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی بنا بر سبک زندگی فرد متقاضی،متفاوت است.اما به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی بدون در نظر گرفتن اجاره خوابگاه بین 300 تا 600 یورو در ماه میباشد.

دریافت اقامت دائم و پاسپورت در آلمان

دانشجویانی که در کشور آلمان تحصیل میکنند باید حداقل به مدت 2 سال در حوزه تحصیلی خود در آلمان،سابقه کار داشته باشند.علاوه بر این در طول این مدت نباید در کشور آلمان مرتکب جرمی شوند و همچنین باید مالیات را به طور منظم پرداخت کنند.

متقاضی پس از 8 سال زندگی در آلمان با مجوز اقامت دائم،میتواند برای شهروندی آلمان اقدام کرده و شهروندی این کشور را دریافت نماید.

2 thoughts on “تحصیل در آلمان

 1. سلام.وقت بخیر .
  در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. موسسه مهاجرتی راشین گفت:

   سلام و وقت بخیر
   همانطور که می دانید مهاجرت تحصیلی یکی از روش های مهاجرت است. اگر کشور آلمان را برای مهاجرت انتخاب کرده اید، به طور کلی می توان گفت که باید شرایط زیر را داشته باشید:
   مدارک مورد نیاز:
   گذرنامه معتبر.
   گواهی بیمه سلامت.
   اثبات وجوه کافی
   سوابق تحصیلات قبلی و مهارت های زبانی.
   در صورت لزوم: نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *