مهاجرت به آلمان

سوالات متداول مهاجرت به آلمان

در آلمان از سال ۲۰۲۲ تصمیم بر این شد که برای جبران کمبود نیروی کار و برقراری تعادل اقتصادی در این کشور سالانه پذیرش ۴۰۰ هزار مهاجر متخصص انجام گیرد. همچنین شرایط مهاجرت به آلمان به دلیل نیاز شدید به نیروی کار در آلمان، اقامت این کشور نیز آسان تر و راحت تر شد.

با توجه به اینکه هدف هر فردی از مهاجرت متفاوت است و شرایط هر کسی با کس دیگر فرق دارد. راحت ترین راه مهاجرت برای هرکسی متفاوت می باشد. اما اگر بخواهیم مهاجرت را به لحاظ سادگی و راحتی در شرایط اقامت بررسی کنیم، می‌توانیم بگوییم که راحت ترین روش های مهاجرت به آلمان مهاجرت تحصیلی و کاری هستند.

برای روش های مهاجرتی مختلف شرایط متفاوتی وجود دارد اما شرایط مهم برای روش های رایج مهاجرت به شرح زیر می باشد:
مهاجرت کاری به آلمان: سابقه کار، مدرک زبان آلمانی، داشتن جاب آفر، تمکن مالی
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آلمان: طرح تجاری قدرتمند و پرسود، دارابودن سرمایه اولیه
مهاجرت تحصیلی به آلمان: تمکن مالی، پذیرش تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی

اگر طبق قاعده و قانون کلی صحبت کنیم، بهتر است مهاجرت با مدرک زبان باشد؛ چون شانس مهاجرت در این صورت بالا می رود اما در برخی مهاجرت ها مانند مهاجرت تحصیلی و کاری داشتن مدرک زبان، نوع و سطح آن توسط کارفرما یا دانشگاه تعیین می شود.

در صورت داشتن پیشنهاد شغلی، اخذ اقامت کاری در آلمان امکان پذیر است. در صورت نداشتن پیشنهاد شغلی برای جستجوی کار می توان به مدت ۱۸ ماه در آلمان اقامت داشت.

نمی توان به طور دقیق میزان هزینه ها را مشخص کرد. در تعیین هزینه ها عواملی موثر هستند؛ از جمله شرایط فرد، تعداد اعضای خانواده، نوع ویزا، روش مهاجرتی و قوانین مهاجرتی همگی در مشخص شدن دقیق هزینه‌ها تاثیر دارند.

در این ویدئو به سوال پاسخ داده می شود که چرا آلمان برای مهاجرت کشور محبوبی هست؟

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین و ثروتمندترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. این کشور از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. همچنین در ناتو، سازمان ملل متحد، کشورهای گروه پنج و گروه هشت، عضویت دارد. فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد. چون آلمان به لحاظ صنعتی چهارمین کشور قدرتمند در جهان است که دارای کمپانی های بزرگ و کارخانه های متعددی می باشد به همین دلیل مقصد مهاجرت کاری بسیاری از مهاجرین است.

این کشور چند سال است که به دلیل نیاز به نیروی کار مهاجرین را از سراسر دنیا جذب می کند. دلایلی که موجب شده است تا این کشور به مقصد مهاجرین زیادی تبدیل شود، داشتن سیستم آموزشی قدرتمند و دانشگاه های رایگان است. مهاجرین بسیاری از کل دنیا همچنین از ایران، برای دریافت اقامت آلمان اقدام می کنند. لازم است مهاجران این نکته را در نظر داشته باشند که انتخاب راه مهاجرت به آلمان مهم است؛ همچنین داشتن اطلاعاتی در زمینه های مختلف برای مهاجرت به این کشور لازم است. پس برای داشتن انتخابی درست و اصولی باید از مشاورین و کارشناسان در این زمینه راهنمایی و مشورت لازم دریافت شود. با ما همراه باشید. قصد داریم در ادامه مطالبی درباره مهاجرت به آلمان مطرح کنیم.

روش های مهاجرت به آلمان

با روش های مختلف و متنوعی می توان به آلمان مهاجرت کرد. به طور مثال تحصیل در این کشور، یا شروع یک کسب و کار می تواند هدف مهاجرین به آلمان باشد. برای هر هدفی روشی وجود دارد. مهاجران باید روش مناسب را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایند. روش های مهاجرت به آلمان عبارتند از:

 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق دوره های آموزش فنی و حرفه ای، دوره های زبان
 • پناهندگی

شرایط مهاجرت به آلمان

شرایطی وجود دارند که در مهاجرت به آلمان مهم هستند. ما برای هر روشی مهم ترین شرایط آن روش را به اختصار بیان می کنیم:

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

1- سابقه کار مرتبط و مفید.

2- داشتن جاب آفر.

3- تمکن مالی.

4- داشتن مدرک زبان B1 یا B2

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

 1. دریافت پذیرش از دانشگاه
 2. تمکن مالی
 3. داشتن مدرک زبان انگلیسی و آلمانی

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری 

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

 1. داشتن بیزینس پلن قوی
 2. داشتن سرمایه

شرایط مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

 1. ازدواج رسمی
 2. داشتن مدرک زبان آلمانی B1 اولیه
 3. اقامت دائم همسر

هزینه مهاجرت به آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان

میزان هزینه مهاجرت به آلمان به نوع ویزا، روش مهاجرت و تعداد افراد خانواده و ... بستگی دارد؛ ما هزینه ها را در دو بخش بررسی می کنیم.

 • هزینه های دولتی برای صدور ویزا و بررسی پرونده
 • تمکن مالی

هزینه مهاجرت به آلمان برای بررسی پرونده و صدور ویزا

هزینه صدور ویزا برای مهاجرت به آلمان

 • ۸۰ یورو برای ویزای کوتاه مدت بزرگسالان
 • ۴۰ یورو برای ویزای کوتاه مدت کودکان ۶ تا ۱۲ سال
 • ویزای کوتاه مدت کودکان زیر ۶ سال رایگان است.
 • ۷۵ یورو برای ویزای بلند مدت(National Visa)
 • ۳۷.۵ یورو برای ویزای بلند مدت افراد زیر ۱۸ سال

بررسی تمکن مالی لازم برای مهاجرت به آلمان

 • برای ویزای تحصیلی داشتن ۱۰.۳۳۲ یورو سالیان لازم است.
 • برای ویزای جستجوی کار ۷۲۰ یورو ماهیانه لازم است.
 • برای ویزای کاری ۱۰ هزار یورو مورد نیاز است.
 • برای ویزای سرمایه گذاری ۲۰۰۰۰ یورو مورد نیاز می باشد.

لازم به ذکر است دریافت بورسیه تحصیلی موجب کاهش هزینه های تحصیل و اقامت می شود. البته مبالغ ذکر شده بستگی به شرایط افراد و نوع میزان ویزای آن ها دارد. اگر قوانین در این مورد تغییر کند، این مبالغ نیز کم و زیاد می شوند. به طور مثال داشتن جاب آفر و نوع آن در ویزای کار بر میزان مبلغ اثر می گذارد.

پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت، شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا را نیز مطالعه کنید.

هزینه زندگی در آلمان

برای مهاجرت به آلمان و بررسی هزینه های زندگی در این کشور باید میانگین هزینه های ماهانه در آلمان را حساب کنید. اجاره مسکن، هزینه خوراک، قبض برق و آب، بیمه سلامت و حمل و نقل جزو هزینه های ضروری محسوب می شود. هزینه زندگی در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است و زندگی در این کشور راحت تر است.
در حالت کلی حدود ۱۰۰۰ یورو ماهیانه و در شهرهای بزرگ تر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو برای گذراندن زندگی لازم است. زندگی دانشجویی هزینه های کمتری را شامل می شود. حدود ۸۵۰ یورو ماهیانه برای زندگی دانشجویی کافی است.
در کل باید بگوییم که با توجه به ثروتمند بودن آلمان، این کشور برای زندگی هزینه های مناسب و ارزانی دارد. نکته‌ ی حائز اهمیت این است که سبک زندگی شما و بودجه تان بر این موضوع اثرگذار است.

شرایط گرفتن اقامت آلمان

دو نوع اقامت در آلمان وجود دارد: اقامت دائم و اقامت موقت
وقتی شما مجوز رفتن به آلمان را به صورت بلوکات، ویزا و ...دریافت می کنید؛ یعنی اقامت موقت دارید. بعد از اینکه چند سال در آلمان زندگی کردید و شرایط لازم را داشتید، قادر به دریافت اقامت دائم خواهید بود.
برای دریافت اقامت دائم داشتن شرایط زیر لازم است:

 • توانمند بودن در تهیه هزینه های زندگی خود و خانواده
 • داشتن حداقل ۵ سال اقامت موقت آلمان
 • دارا بودن مسکن و جایی برای زندگی خود و خانواده
 • حداقل ۶۰ ماه پرداخت بیمه بازنشستگی در آلمان
 • گذراندن دوره آموزشی زبان و فرهنگ آلمانی
 • نداشتن جرم و سابقه کیفری در آلمان

نکته: شرایطی که ذکر شد برای دریافت اقامت دائم آلمان، شرایط کلی می باشد. اگر به هر عنوانی مثل کارمند دولتی، دانشجو، فرزند یک تبعه آلمانی و ... به آلمان مهاجرت می کنید، باید بدانید که ممکن است شرایط برای شما متفاوت باشد.

پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت، شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه را نیز مطالعه کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

یکی از کارهای مهمی که در مهاجرت قانونی به آلمان انجام می شود، گردآوری مدارک لازم برای مهاجرت به این کشور است. نباید هیچگونه نقصی در مدارک وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن نوع ویزا و روش مهاجرتی، باید مدارک به روز و تکمیل باشند. یکی از دلایل ریجکت شدن ویزای آلمان نقص مدارک است که امکان دارد موجب باز ماندن متقاضی از مهاجرت شود. در هر روشی مدارک متفاوتی مورد نیاز است؛ اما در حالت کلی مدارکی که برای مهاجرت به آلمان لازم است عبارتند اند از:

 • مدارک دال بر اثبات تمکن مالی
 • مدارک شخصی و هویتی
 • مدارک پزشکی
 • مدارک عدم سوء سابقه
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدرک بیمه

مزایا و معایب زندگی در آلمان

برای مهاجرت به کشور آلمان که یک کشور صنعتی و پیشرفته محسوب می شود، باید با شناخت کامل و در نظر گرفتن مزایا و معایب زندگی در این کشور قدم در این راه گذاشت. در ادامه مزایا و معایب مهاجرت به آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

مزایای مهاجرت به آلمان

سطح امنیت بالا: میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. این کشور جزو کشورهای امن جهان به شمار می‌رود.

موقعیت های شغلی بسیار و مناسب: با توجه به صنعتی بودن کشور آلمان موقعیت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد. اگر متقاضیان تخصص و مهارت لازم را داشته باشند، می توانند به راحتی از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند.

مراقبت های بهداشتی سطح بالا: با توجه به اینکه هزینه مراقبت های بهداشتی و درمانی در آلمان توسط بیمه پرداخت می‌شود و کل خانواده نیز تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، بنابراین هزینه های مراقبت های بهداشتی به حداقل می رسد.

تحصیل رایگان: تمامی افراد در آلمان می توانند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. دانشجویان بین المللی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و قادر به تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان خواهند بود.

حمل و نقل قدرتمند و پیشرفته: حمل و نقل در تمام نقاط آلمان حتی نقاط روستایی بسیار منظم و قوی می باشد. همچنین قیمت مناسب حمل و نقل پیشرفته در آلمان نیز مورد توجه است.

اگر تحصیل دلیل اصلی مهاجرت شما می باشد، می توانید در خصوص تحصیل در ایتالیا نیز مطالعاتی داشته باشید.

معایب مهاجرت به آلمان

هزینه بالای ملک و مسکن: هزینه مسکن در این کشور بسیار بالا می باشد.
یادگیری زبان آلمانی: معمولا شهروندان آلمانی به زبان آلمانی صحبت می کنند. پس اگر کسی به زبان آلمانی مسلط نباشد در ارتباط با شهروندان آلمانی دچار مشکل خواهد شد.
وصل شدن سخت اینترنت خانگی: در آلمان باید مراحل اداری سخت و طولانی برای وصل شدن اینترنت خانگی طی شود.
رقابت در کاریابی: با توجه به مراجعه بسیاری از متقاضیان متخصص برای کار به این کشور، داشتن یک موقعیت شغلی نیازمند رقابتی قوی می باشد.

راحت ترین و سریع ترین روش مهاجرت به آلمان

در حالت کلی اگر بخواهیم راهی قانونی و در عین حال راحت، ارزان و سریع را برای مهاجرت به آلمان معرفی کنیم، باید بگوییم که نمی توانیم؛ چون هر کسی طبق شرایط متفاوت و مناسب خودش راهی برای مهاجرت به آلمان برمی‌گزیند. پس ارزان ترین، راحت ترین و سریعترین روش برای هر کسی متفاوت است. متقاضیانی که شرایط مناسبی برای تحصیل دارند، اقامت تحصیلی برای آنها مناسب است. یا متقاضیان دارای تخصص و مهارت باید از روش مهاجرت کاری اقدام کنند. کسانی که سرمایه دارند، از روش سرمایه گذاری برای مهاجرت اقدام می کنند. این روش برای آنان راحت تر است. دریافت ویزای جستجوی کار را می‌توان یکی از بهترین نوع اقامت در آلمان دانست. کشورهای کمی هستند که این نوع ویزا را ارائه می‌کنند. اگر شخصی این ویزا را دریافت کند، می تواند در آلمان اقامت داشته باشد و به جستجوی کار در این کشور بپردازد. در صورت پیدا کردن شغل مورد نظر قادر خواهد بود تا ویزای آلمان را نیز دریافت نماید.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان

همانطور که گفته شد شرایط مهاجرت به آلمان در روش های مختلف متفاوت است. سن متقاضیان یکی از شرایط مهاجرت به آلمان است. در مهاجرت کاری سنین ۴۰ الی ۴۳ سال مناسب می باشند. در مهاجرت تحصیلی برای مقطع کارشناسی، حداکثر ۲۳ سال لازم است. در مقطع کارشناسی ارشد باید متقاضی حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشد و مقطع دکترا بدون محدودیت سنی می باشد. برای مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری و خرید ملک هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد.
گفتار پایانی
آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی به شمار می‌رود. تعداد زیادی از ایرانیان این کشور را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت برمی‌گزینند. در سال‌های گذشته این کشور نیاز فراوانی به نیروی کار داشته است. به همین دلیل قوانین و شرایط مهاجرتی ساده تری اعمال کرده است تا مهاجران بیشتری جذب کند.
سعی کردیم در این مطلب مهاجرت به آلمان را از ابعاد مختلف بررسی کنیم تا شما اطلاعات کافی در مورد مهاجرت به آلمان را کسب نمایید.

ویژگی های آلمان برای مهاجرت
/

2 thoughts on “مهاجرت به آلمان

 1. امید گفت:

  سلام خدمت مشاورین و کارشناسان محترم موسسه مهاجرتی راشین
  ممنون از اطلاع رسانی خوب و جامع شما در زمینه مهاجرت به آلمان. یه سوال دارم و اینکه اگر به عنوان کارگر ماهر به آلمان مهاجرت کنم، می توانم خانواده ام را هم به آلمان ببرم؟

  1. موسسه مهاجرتی راشین گفت:

   سلام امید عزیز
   ممنون از محبت شما. هدف همه کارشناسان این موسسه ارائه خدمات و مشاوره در راستای سهل کردن مراحل مهاجرت شما به کشور آلمان و یا سایر مقاصد است. در خصوص سوالی که مطرح کردید، به این نکات توجه کنید.
   همسر کارگر ماهر و فرزندان خردسال او (یعنی به اصطلاح خانواده هسته ای) می توانند برای پیوستن به عضو خانواده خود درخواست ویزا کنند. این درخواست‌ها ممکن است در زمانی که کارگر ماهر ویزای خود را درخواست می‌کند، ارسال شود. برای دریافت تاییدیه، مهم است که بتوان هزینه های زندگی کل خانواده را تامین کرد و بدون هیچ گونه حمایتی از سوی دولت آلمان، مسکن کافی برای آنها فراهم کرد. در اصل، انتظار می رود که همسر قبل از ورود به آلمان، تسلط خاصی به زبان آلمانی کسب کند. همراه با ارائه درخواست ویزا، وی باید بتواند مدرک زبان آلمانی در پایین ترین سطح (A1) را ارائه دهد. برای این شرط استثنائاتی وجود دارد – برای مثال، زمانی که کارگر ماهر الزامات کارت آبی اتحادیه اروپا را برآورده می کند. درخواست برای اعضای خانواده هسته ای نیز ممکن است در زمان بعدی ارسال شود. در این مورد نیز باید موارد زیر ارائه شود: قرارداد کار کارگر ماهر، مدرکی مبنی بر تامین هزینه های زندگی، مدرک کافی مسکن و مدرک زبان. اگر فرزندان کارگر ماهر که به سن 16 سالگی رسیده اند، قصد دارند بعداً به والدین خود ملحق شوند، آنها باید قبل از آن به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *