سرمایه گذاری در هلند

جدول محتوا
سرمایه گذاری در هلند

سوالات متداول سرمایه گذاری در هلند

حدود ۱۲۵۰۰۰۰ یورو سرمایه برای سرمایه گذاری در کشور هلند لازم است.

بله امکان اخذ اقامت دائم پس از ۵ سال زندگی در کشور هلند وجود دارد.

با توجه به مشهور بودن کشور هلند در زمینه پرورش گل و گیاه قطعا سرمایه‌گذاری در این بخش سود آور خواهد بود.

سرمایه گذاری در هلند یکی از روش های مهاجرت به این کشور می باشد. گزینه های بسیاری برای سرمایه گذاری در کشور هلند وجود دارد که از جمله آنها می توان به سرمایه‌گذاری در بازار سهام و باز کردن حساب پس انداز اشاره‌کرد. سرمایه حداقلی برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت هلند مبلغی در حدود یک ۱۲۵۰۰۰۰ یورو می باشد که پس از ۵ سال می توان با این روش اقامت دائم این کشور را دریافت نمود.
کشور هلند در رتبه هشتم جهان به لحاظ شاخص آزادی اقتصادی قرار دارد. امتیاز این کشور از سال ۲۰۰۰ در زمینه آزادی سرمایه‌گذاری همواره ۹۰ از ۱۰۰ بوده است. این کشور برای علا مندان به سرمایه‌گذاری در خارج از کشور یکی از مقاصد محبوب به شمار می رود.

شرایط سرمایه گذاری در هلند

متقاضیان برای سرمایه گذاری در هلند و اخذ ویزای سرمایه گذاری این کشور باید دارای شرایط زیر باشند:

 • برای سرمایه گذاری در هلند حداقل مبلغی در حدود ۱۲۵۰۰۰۰ یورو لازم است تا در یک صندوق سرمایه گذاری یا یک شرکت هلندی که مورد تایید وزارت امور اقتصادی این کشور باشد، سرمایه گذاری شود. در صورتی که متقاضی سرمایه گذاری خصوصی مانند خرید خانه در این کشور انجام دهد، قادر به دریافت ویزای سرمایه گذاری نخواهد بود.
 • مبلغ سرمایه گذاری باید در یک حساب بانکی یا شعبه یک بانک خارجی در هلند توسط متقاضی قرار بگیرد.
 • سرمایه گذاری افراد در هلند باید به اقتصاد این کشور کمک کند.
 • سرمایه گذاری افراد در هلند باید در شرکت هایی صورت بگیرد که مشروع و قانونی باشند. مقامات هلندی مجاز به بررسی مبدا سرمایه متقاضی که به این کشور وارد می‌شود هستند.
 • افراد نباید به صورت غیرقانونی وارد کشور هلند شده و قصد سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشند.
 • سه شرط برای سرمایه گذاری با هدف به وجود آوردن کسب و کار در هلند وجود دارد که باید توسط متقاضی انجام شود:
 1. متقاضی باید بتوانند که در عرض پنج سال حداقل ۱۰ شغل ایجاد کند.
 2. کسب و کار ایجاد شده باید نوآورانه باشد.
 3. ایجاد ارزش های غیر مالی مثل مشارکت فعال سرمایه گذار، ارائه دانش خاص و افزایش مشتریان باید توسط شرکت متقاضی انجام شود.

روش های سرمایه گذاری در هلند

برای سرمایه گذاری در هلند از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که باید مناسب ترین آن را انتخاب کرد.
روش های سرمایه گذاری در هلند انواع مختلفی دارد توجه کنید:

روش سرمایه گذاریامکان اخذ اقامت
خرید املاک و مستغلات در هلندخیر
سرمایه‌گذاری‌های تجاری در هلندبله (اقامت دائم)
صندوق‌های سرمایه‌گذاری هلندبا داشتن سرمایه ۱,۲۵۰,۰۰۰ یورویی
سرمایه‌گذاری در سهام در هلندبا داشتن سرمایه ۱,۲۵۰,۰۰۰ یورویی
سرمایه‌گذاری‌های فراساحلیخیر
ثبت و یا خرید شرکتخیر

سرمایه گذاری در هلند به روش املاک و مستغلات

ایرانیان برای خرید ملک در هلند هیچ محدودیتی ندارند اما باید بگوییم که با استفاده از این روش امکان اخذ اقامت هلند وجود ندارد. در سالهای اخیر قیمت املاک در این کشور به دلیل کمبود مسکن در شهرهایی مثل لاهه، روتردام و آمستردام افزایش پیدا کرده است. اخذ اقامت هلند به روش خرید ملک امکان ندارد. البته در صورتی که افراد قصد داشته باشند که در این کشور به تنهایی سرمایه گذاری انجام دهند، این روش خوب است اما در صورتی که قصد افراد دریافت ویزا باشد این روش نمی تواند موثر واقع شود.

سرمایه گذاری تجاری در هلند

یکی از مکان های خوب برای به راه انداختن کسب و کار جدید کشور هلند است. افراد برای ایجاد یک کسب و کار و یا ثبت شرکت در کشور هلند به مجوز کار یا اقامت نیاز خواهند داشت. کارآفرینانی که کسب و کار جدید در هلند ایجاد می کنند می توانند از ویزاهای راه اندازی کسب و کار در این کشور استفاده نمایند.
در صورتی که افراد قصد ثبت شرکت در هلند را داشته باشند، نیاز به ثبت کسب و کار راه اندازی شده در اتاق بازرگانی هلند (kvk) خواهند داشت. در این صورت درباره پروسه راه اندازی کسب و کار و مالیات تعیین شده تصمیم گیری می شود.

شرایط مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری تجاری در هلند

با روش سرمایه گذاری تجاری در هلند میتوان اقامت یکساله دریافت کرد در ضمن هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان در این مورد وجود ندارد. امکان اخذ شهروندی کشور هلند پس از ۸ سال زندگی در این کشور وجود دارد؛ البته برای اخذ ویزای سرمایه گذاری تجاری این کشور شرایط زیر مورد نیاز است:

 • داشتن دست کم ۵۰۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰۰ یورو سرمایه در روش کارآفرینی
 • داشتن ایده و طرح تجاری نوین تایید شده از سوی دولت هلند برای استارتاپ
 • سودآور بودن بیزینس پلن یا طرح تجاری برای اقتصاد کشور هلند
 • ثبت شدن بیزینس پلن در اتاق بازرگانی (kvk) هلند و تایید شدن آن توسط آژانس کارآفرینی این کشور
 • لازم به ذکر است که حداقل ۱۵۰ هزار یورو برای شروع کار در هلند نیاز است در ضمن دریافت اقامت هلند به روش سرمایه گذاری تجاری کمی سخت بوده و روندی طولانی طی می کند.

سرمایه گذاری در صندوق های مختلف سرمایه گذاری هلند

مقداری از سرمایه افراد در صندوق های سرمایه گذاری محلی قرار می گیرد و هر ماه سودی از طرف مسئولان صندوق ها برای آنها در نظر گرفته می شود؛ البته مقدار سود به صورت ماهانه بالا و پایین می‌شود اما از اندازه مشخص پایین تر نمی آید.

انواع صندوق سرمایه گذاری در هلند

دو نوع صندوق سرمایه گذاری در هلند وجود دارد:

 • دولتی مثل صندوق های سرمایه گذاری مختلط
 • خصوصی مثل صندوق های تامینی
صندوقهای سهام در هلند

صندوقهای سهام جزو صندوق های سرمایه گذاری مشترک محسوب می شوند که هدفشان افزایش دارایی فرد در طولانی مدت به روش افزایش سرمایه می باشد.
صندوق‌های قابل معامله در بورس هلند(EFT)
این نوع صندوق ها جزو صندوق های سرمایه گذاری مشترک به شمار می روند که در بورس اوراق بهادار هلند هستند. به راحتی معامله شده و همچنین کم هزینه نیز می باشند.

صندوق های اوراق قرضه هلند

نام دیگر این صندوق‌ها صندوق های بدهی می باشد که روش سرمایه گذاری در آن به شکل دریافت سود دوره ای است.

صندوق های مختلط در هلند

سرمایه گذاری افراد در اینگونه صندوق ها شکل ترکیبی از سهام و اوراق قرضه می باشد.

صندوقهای تامینی هلند

افراد محدودی به این صندوق ها دسترسی دارند، ضمن اینکه این صندوق های سرمایه گذاری خصوصی هستند. با توجه به اینکه امکان سود بیشتر در این صندوق ها وجود دارد اما امکان ریسک آن نیز بالا است و ممکن است افراد تمام سرمایه خود را از دست بدهند.

سرمایه گذاری به روش خرید سهام در هلند

به غیر از روش سرمایه گذاری در سهام به روش صندوق های سرمایه گذاری، امکان خرید و فروش سهام به طور مستقیم از طریق بازار سهام هلند نیز وجود دارد. مدیریت بازار سهام این کشور به عهده اداره بازارهای مالی هلند (AFM) میباشد. برای اطلاع از شاخص بازار سهام هلند (NL25) می توانید به وب سایت Trading Economics مراجعه کنید.
امکان خرید و فروش سهم برای افراد با راه اندازی یک حساب آنلاین در یک کارگزاری یا بانک در کشور هلند وجود دارد. پرداخت هزینه های مربوط به معاملات سهام که شامل کارمزد حساب ماهانه، کارمزد تراکنش و مالیات است به میزان دارایی افراد بستگی دارد.

سرمایه گذاری فراساحلی هلند

با توجه به وجود بانک های بین المللی در کشور هلند، امکان سرمایه گذاری در آنها وجود دارد. حسابهای متنوع و منعطفی در بانکهای فراساحلی وجود دارد که مزایای مالیاتی بسیاری را در اختیار افراد قرار می دهند.امکانات و خدمات این بانک ها در بانک‌های داخلی هلند وجود ندارد البته لازم به ذکر است که سرمایه بیشتری نیز برای سرمایه گذاری در بانک های بین المللی مورد نیاز است. ناگفته نماند که با این روش نمی توان اقامت هلند را دریافت نمود.

سرمایه گذاری به روش ثبت یا خرید شرکت در هلند

ایرانی ها می توانند با خرید شرکت یا ثبت شرکت جدید در کشور هلند سرمایه گذاری نمایند اما بهتر است بدانید که با این روش نمی توان ویزای طلایی و اقامت هلند را دریافت کرد. در صورتی که میخواهید به روش ثبت شرکت در هلند اقامت داشته باشید، توصیه می کنیم از روش سرمایه گذاری تجاری استفاده کنید.
حوزه های پیشنهادی جهت سرمایه گذاری در هلند
همانطور که میدانید گل و گیاه منحصر به فرد کشور هلند دارای شهرت جهانی است. فعالیت این کشور در حوزه کشاورزی و تولید گل و گیاهان زینتی بسیار زیاد می باشد.
حوزه های مناسب و پربازده جهت سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار در هلند عبارتند از:

 • تولید مواد غذایی و کشاورزی
 • تکثیر گل و گیاه و باغبانی
 • آب
 • علوم زیستی و بهداشتی
 • مواد شیمیایی
 • انرژی
 • لجستیک
 • تکنولوژی
 • خلاقیت و نوآوری

اخذ ویزا جهت سرمایه گذاری در هلند

با ویزای طلایی هلند یا همان ویزای سرمایه گذاری که همان مجوز اقامت (MVV) می باشد، افراد خارجی برای برنامه های سرمایه گذاری به کشور هلند وارد می شوند. اغلب باید این سرمایه گذاری به اقتصاد کشور هلند و اشتغال زایی در این کشور کمک کرده باشد و میزان سرمایه گذاری نیز باید قابل توجه بوده و به اندازه حداقل ۱۲۵۰۰۰۰ یورو باشد یا اینکه بایستی از یک تجارت نوآورانه استفاده شود. (MVV) یا همان مجوز اقامت دارای ۳ ماه اعتبار است که متقاضی از طریق سفارت هلند اقدام به اخذ آن می نماید. پس از اینکه متقاضی با استفاده از این ویزا به هلند سفر کند برای اخذ اقامت خود باید مراحلی را پشت سر بگذارد که عبارتند از:

 • ارائه فرم درخواست به همراه مدارک کامل و ترجمه شده به اداره مهاجرت و تابعیت هلند
 • تنظیم قرار ملاقات حضوری با وزارتخانه به صورت آنلاین برای قرار دادن اطلاعات بیومتریک در اختیار آن ها
 • تصمیم گیری اداره مهاجرت هلند درباره درخواست متقاضی و ارائه جواب طی ۹۰ روز
 • ثبت نام در شهرداری در صورت موافقت با درخواست متقاضی و گرفتن بیمه درمانی و شروع تجارت یا سرمایه گذاری

مدارک لازم جهت اخذ ویزای طلایی هلند

پرداخت مبلغی حدود ۲۰۰۰ یورو به عنوان هزینه درخواست

 • پاسپورت معتبر
 • اطلاعات هویتی و شخصی
 • اطلاعات بیومتریک
 • گواهی سوابق تجاری و کاری
 • اطلاعات مرتبط با ارزش سرمایه گذاری
 • اثبات تمکن مالی

شهرهای مناسب برای سرمایه گذاری در هلند

شهرهای آمستردام و آیندهوون جزو بهترین مناطق در کشور هلند برای سرمایه گذاری هستند. همانطور که میدانید پایتخت هلند، شهر آمستردام است. شهر آیندهون دارای حدود ۲۱۰۰۰۰ نفر جمعیت می باشد. دانشگاه های عالی و شرکت های نوآور بسیاری مثل فیلیپس، NXP،DAF،ASML در این شهرها قرار دارند.
بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است، جهت تاسیس شرکت های کوچک و متوسط شهرهای آیندهوون و هلموند مناسب هستند لذا بهتر است افراد این دو شهر را در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب و کار در کشور هلند را داشته باشند، مد نظر بگیرند.

کمک ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور هلند

مشوق های سرمایه گذاری در هلند

کشور هلند برای اینکه افراد بتوانند در این کشور کسب و کاری راه اندازی نمایند، به شرکت‌های کوچک و کارآفرینان کمک هایی ارائه داده و از آنها حمایت می‌کند به جدول زیر توجه کنید:

کمک های دولت هلندنوع کمک
اعتبار مالیاتی برای سرمایه‌گذاری در تحقیقاتکاهش هزینه‌های مربوط به تحقیق و توسعه
جعبه نوآوریمعافیت از مالیات یا کاهش مالیات برای اختراعات
طرح تضمینی دولت هلند برای واماستفاده کارآفرینان از برنامه تأمین مالی دولت هلند به ناسم طرح تضمین‌شده دولتی برای وام
صندوق نوآوریتأمین سرمایه اولیه، صندوق سرمایه‌گذاری و وام‌های نوآوری
ضمانت دولت برای بخشی از وامدولت ضامن بخشی از وام می‌شود
اعتبار خرد (Microcredit)وام تا سقف ۵۰٬۰۰۰ یورو برای استارتاپ‌­ها و سایر مشاغل کوچک

مالیات سرمایه گذاری در هلند

پرداخت مالیات بر درآمد، ثروت و دارایی برای افراد مقیم هلند جزو ضروریات است. نرخ مالیات به درآمد بستگی دارد که جزو کدام box باشد. درآمدی که حاصل از سرمایه گذاری، پس انداز و دارایی می باشد در box ۳ جا می گیرد. باکس ۳ دارای سیستم مالیاتی نسبتا پیچیده می باشد. به زبان ساده تر باید بگوییم که بر فرض اداره مالیات هلند، سود کسب شده از دارایی های شما چیزی مابین ۱.۸۲ درصد تا ۵.۵۳٪ باشد، پس از اینکه سود مشخص شد فرد باید ۳۱ درصد مالیات بپردازد. توجه داشته باشید که ۵۰۶۵۰ یورو از درآمد اول شما شامل مالیات نمی شود اما به درآمد های بعدی مالیات تعلق می گیرد. امکان کمک دیگری برای سرمایه گذاری در هلند وجود دارد که بر پایه کسر مالیات می باشد به جدول زیر توجه کنید:

میزان سرمایه‌گذاریکسر از مالیات
۰ الی ۲۴۰۰ یورو۰
۲۴۰۰ الی ۹۴٬۰۵۹ یورو۲۸% از ارزش کل سرمایه‌گذاری‌های کوچک
۹۴٬۰۵۹ الی ۹۹۵,۳۳۲ یورو۱۶٬۷۸۴ یورو
۹۹۹٬۱۱۰ الی ۹۹۵٬۳۳۲ یورو۱۶٬۷۸۴ یورو منهای 7.56 درصد از مبلغ بیش از ۹۹۹٬۱۱۰ یورو
بیشتر از ۹۹۵٬۳۳۲ یورو۰

دریافت اقامت هلند به روش سرمایه گذاری

افرادی که در هلند سرمایه گذاری می کنند می توانند ۳ سال در این کشور اقامت داشته باشند. در واقع مجوز اقامت ۳ ساله در این کشور اجازه می‌دهد تا افراد مشغول به کار شوند و از مزایای اجتماعی و درمانی آن نیز بهره مند گردند. در صورتی که در مدت سه سال قوانین رعایت شود و مشکلی به وجود نیاید، امکان تمدید اقامت وجود دارد. پس از گذشت پنج سال از اقامت در کشور هلند می توان نسبت به شهروندی این کشور یا اقامت دائم اقدام نمود. پس از اینکه مجوز اقامت برای متقاضی صادر شد، امکان همراهی همسر و فرزندان تحت تکلف او نیز در کشور هلند وجود دارد. اجازه اقامت متقاضی، امکان دسترسی کامل و بدون ویزا به همراه خانواده به کشورهای حوزه شینگن در اروپا را خواهد داد. با دریافت تابعیت هلند دسترسی به بیشتر از ۱۷۳ کشور مثل اتحادیه اروپا، استرالیا، ایالات متحده، بریتانیا و کانادا امکان پذیر خواهد شد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در هلند

به مزایا و معایب سرمایه گذاری در هلند توجه کنید:

مزایای سرمایه گذاری در هلند

 • برابری جنسیتی
 • اقتصاد بزرگ و قدرتمند
 • فرصت دریافت اقامت و شهروندی

معایب سرمایه‌گذاری در هلند

 • هزینه‌های بالای زندگی
 • رفتار تجاری سخت¬گیرانه
 • مالیات زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *