مهاجرت کاری به ترکیه و کار در ترکیه

جدول محتوا
کار در ترکیه و مهاجرت کاری به ترکیه

سوالات متداول مهاجرت کاری به ترکیه و کار در ترکیه

بله، در صورتی که متقاضیان پس از ۸ سال شرایط لازم را داشته باشند، می توانند تابعیت ترکیه را اخذ نمایند.

برای دریافت ویزای کاری ترکیه لازم است شخص از طرف یک کارفرما در این کشور پیشنهاد کاری دریافت نماید.

بله پس از اخذ ویزای کاری امکان درخواست ویزای همراه برای مهاجران وجود دارد.

با توجه به نرخ بیکاری در ترکیه که طبق آمار ۱۲ درصد است، مهاجران برای یافتن کار در این کشور، بایستی مهارت های بیشتری در مقایسه با اتباع ترک داشته باشند.

کشور ترکیه جزو کشورهایی است که موقعیت جغرافیایی مناسبی دارد؛ همچنین نزدیکی ایران به این کشور موجب شده است تا مهاجران ایرانی این کشور را مقصد محبوبی برای مهاجرت کاری خود بدانند. معمولاً این کشور سکوی پرتابی به سوی کشورهای اروپایی در نظر گرفته می شود در بیشتر مواقع این کشور اولین مقصد مهاجرتی برای مهاجران ایرانی است.
در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که قصد دارید از لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه و کاریابی در این کشور و تمام اطلاعات مورد نیاز درباره مهاجرت کاری به ترکیه آگاه شوید، در این مقاله با ما باشید تا درباره این مسائل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط و هزینه های مهاجرت کاری به ترکیه در سال  ۲۰۲۳

با توجه به شباهت بسیار زیاد ایران و ترکیه به لحاظ فرهنگی در سال های اخیر ایرانیان بسیاری به این کشور مهاجرت کرده اند. همانطور که گفته شد مناسب بودن شرایط کار در ترکیه موجب شده است تا مهاجران این کشور را سکویی برای رسیدن به کشورهای اروپایی قرار دهند.
از سوالات مهمی که همواره در ذهن مهاجران بوده این است که چگونه می توان در ترکیه کار پیدا کرد؟ قطعاً افرادی که به دنبال کار در کشور ترکیه هستند بایستی آگاهی کافی از شرایط و لیست مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه را داشته باشند. مهاجران می ‌توانند در انواع بسیاری از مشاغلی که در ترکیه وجود دارد مشغول به کار شوند.
این کشور فراز و نشیب های اقتصادی بسیاری در دهه های گذشته داشته است و با وجود فراز و نشیب های اقتصادی و افت ارزش پول ملی، این کشور هنوز به لحاظ اقتصادی جزو ۲۰ کشور قدرتمند جهان محسوب می شود. این نشان می دهد در صورتی که شما قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را پس از مهاجرت به این کشور نداشته باشید هم می توانید در این کشور به راحتی به کار، تحصیل، سرمایه گذاری و زندگی بپردازید.
از دلایل دیگری که موجب جذب افراد و مهاجران به این کشور می‌شود، وضعیت کار در ترکیه است؛ بدین ترتیب که مهاجرت کاری به کشور ترکیه منجر به بهره مندی رایگان مهاجران از تمامی امکانات بهداشتی در این کشور می شود. لازم به ذکر است که قبل از اقدام به اخذ ویزای کاری ترکیه بایستی از شرایط کار در این کشور و مشاغل موجود در آن اطلاعات کافی در دست داشته باشید.
این نکته نیز حائز اهمیت است که انتخاب شهر مناسب برای مهاجرت بسیار مهم است. شاید بیشتر افراد استانبول را برای جستجوی کار با جای خواب انتخاب کنند اما بهتر است بدانید شرایط کاری مناسبی در سایر شهرهای ترکیه نیز وجود دارد که مهاجران می توانند از فرصت های شغلی آن استفاده نمایند.

اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت کاری

افرادی که میخواهند در ترکیه با حقوق بالا مشغول به کار شوند، نیاز به ویزای کار و مجوز کار خواهند داشت؛ البته استثنایی در این مورد وجود دارد. اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی بدون نیاز به مجوز کار در ترکیه می توانند در این کشور مشغول به کار شوند اما شهروندان سایر کشورهای دنیا پس از اینکه موقعیت شغلی مناسبی در ترکیه پیدا کردند بایستی به اخذ ویزای کاری در این کشور اقدام نمایند. پس از اینکه ویزای کار دریافت شد و افراد موفق به ورود به کشور ترکیه شدند، بایستی برای اخذ مجوز کار نیز اقدام نمایند.
وزارت کار و تامین اجتماعی کشور ترکیه مجوز کار را صادر میکند. پس از اینکه مجوز کار صادر شد، متقاضی می تواند در ترکیه مشغول به کار شود. این مجوز معمولاً دارای اعتباری یک ساله می باشد که پس از پایان یافتن یک سال اول امکان تمدید مجوز به مدت دو سال وجود دارد. پس از اینکه از تمدید دو ساله مجوز کار گذشت، متقاضی می تواند سه سال دیگر نیز مجوز خود را تمدید نماید. در صورتی که افراد مجوز خود را به مدت ۸ سال تمدید کنند، می توانند به صورت نامحدود و بدون نیاز به تمدید در این کشور مشغول به کار شوند.
قانون کار در ترکیه از کارگران و اقشار ضعیف حمایت می کند. از طرفی کارهای متنوعی در این کشور وجود دارد که افراد می توانند در آنها مشغول به کار شوند اما بهتر است قبل از مهاجرت کاری به ترکیه با یک وکیل مهاجرت به ترکیه مشورت کرده و راهنمایی بگیرید تا با ریجکت درخواست مواجه نشوید. در سالهای اخیر همواره شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان مناسب بوده است اما به دلیل اینکه تعداد مهاجران افزایش پیدا کرده است، مجوز کار به سختی صادر می شود و از طرف دیگر کاریابی نیز کمی سخت تر شده است؛ البته هنوز مشاغل زیادی در این کشور وجود دارد که برای مهاجران مناسب است.
خوب است بدانید که معمولا دغدغه اصلی بیشتر مهاجران این است که تابعیت کشور مقصد را از طریق مهاجرت کاری دریافت نمایند. در حقیقت بیشتر مهاجران سعی دارند که پس از مهاجرت کاری به یک کشور تابعیت کشور مقصد را اخذ نمایند. این شرایط در باره ترکیه نیز صدق میکند و مهاجران معمولاً سعی دارند با مهاجرت کاری به این کشور اقامت این کشور را دریافت کنند.

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق تحصیل در ترکیه است.

شرایط مهاجرت کاری به ترکیه و اقامت در آن

متقاضیان مهاجرت کاری به ترکیه بایستی پس از دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرما ویزا و مجوز کار را اخذ نمایند. امکان تمدید ۲ یا ۳ ساله ویزای کاری وجود دارد. افرادی که قصد دریافت تابعیت ترکیه و اقامت در آن را دارند و می خواهند در این کشور ساکن شوند بایستی با ویزای کار وارد کشور ترکیه شوند سپس درخواست اقامت ترکیه را ارسال کنند.
لازم به ذکر است که تفاوت های بسیاری در اخذ ویزای کاری ترکیه در مقایسه با درخواست سایر ویزا های این کشور وجود دارد. دلیل مهم این موضوع این است که کارمند خارجی و کارفرمای ترک در پروسه درخواست ویزای کاری دخیل هستند و متقاضی بایستی به محض دریافت جاب آفر به ارسال درخواست ویزای کاری اقدام نماید. طبق قوانین اداره مهاجرت ترکیه حداکثر دو ماه قبل از سفر به ترکیه و حداقل یک ماه قبل از آن متقاضیان بایستی برای اخذ این نوع ویزا اقدامات لازم را انجام داده باشند.

کار مستقل یا دائم در ترکیه

برای مهاجران این امکان وجود دارد که پس از ۵ سال کار در این کشور و ارائه سوابق بیمه، مجوز کار دائم در این کشور را اخذ نمایند لذا در وهله اول لازم است مهاجران خارجی اجازه کار موقت را اخذ کرده و پس از گذشت ۵ سال نسبت به دریافت اجازه کار دائم اقدام کنند. این قانون شامل تمامی مشاغل در ترکیه حتی کار در هتل یا در کشتی نیز میشود.

کار موقت در ترکیه

همانطور که گفته شد یکی از موارد مهم برای کار در ترکیه این است که متقاضیان بایستی اجازه کار در این کشور را اخذ نمایند. در حالت کلی دو نوع اجازه کار در این کشور وجود دارد که یکی از آن ها اجازه کار موقت است. این مجوز معمولاً به مدت یک سال اعتبار دارد اما متقاضی بعد از پایان یافتن یک سال امکان تمدید مجوز خود را به مدت ۳ سال خواهد داشت. این مجوز را می‌توان تا ۶ سال تمدید کرد.

کار با کارت فیروزه ای در ترکیه

کارت فیروزه ای (تورکوواز) کارت اقامت ترکیه است که برای جذب نیروی کار متخصص در ترکیه است. این کارت مزایای فراوانی دارد. به طور مثال دارندگان کارت فیروزه ای امکان کسب شهروندی ترکیه را بعد از سه سال خواهند داشت. در واقع این کارت سیستم جدیدی برای اعطای اقامت ترکیه محسوب می شود که در سال های اخیر مقامات کشور ترکیه آن را اجرا نموده اند.
به طور معمول افراد حرفه ای و متخصص در زمینه های مختلف صادرکنندگان، محققان، سرمایه‌گذاران و افرادی که در زمینه تبلیغات فعالیت می کنند، امکان دریافت کارت تورکوواز یا کارت فیروزه ای را دارند. افرادی هم که قصد دریافت مجوز کار در ترکیه را دارند در صورت داشتن شرایط لازم برای دریافت کارت فیروزه ای می توانند از مزایای آن استفاده نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ترکیه

متقاضیان برای دریافت ویزای کاری ترکیه در انواع مشاغل و رشته های تحصیلی بایستی اقدام به تکمیل فرم آنلاین ویزای کاری نمایند. سپس مدارکی که از طرف اداره مهاجرت کشور ترکیه درخواست شده است را تهیه کرده و ارسال نمایند.
مدارک مهم برای اخذ ویزای کار ترکیه عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری
 • پاسپورت دارای اعتبار با اعتباری به مدت حداقل ۶ ماه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • بیمه درمانی
 • قرارداد کاری با کارفرما یا پیشنهاد کار
 • اثبات تمکن مالی مثل ارائه پرینت حساب بانکی
 • بلیط هواپیما برای مهاجرت به ترکیه

متقاضیان پس از آماده کردن مدارک و ارسال آنها بایستی به سفارت ترکیه جهت انجام مصاحبه مراجعه نمایند. در این مصاحبه معمولاً آفیسرها دلایل مهاجرت به ترکیه را از متقاضیان سوال می کنند.

پیشنهاد مطالعه: مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا

اخذ ویزای همراه و مهاجرت کاری به ترکیه

از دغدغه‌های مهم متقاضیان مهاجرت کاری به ترکیه این است که همسر و فرزندانشان امکان همراهی آن ها را داشته باشند. پس از اینکه متقاضی توانست کار مورد نظر خود را در ترکیه پیدا کند و همچنین شرایط لازم را در این خصوص داشته باشد، می تواند اقدام به درخواست ویزای همراه کند. ناگفته نماند که فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر متقاضی امکان دریافت ویزای همراه ترکیه را خواهند داشت. با این روش اجازه کار در ترکیه برای همسر فرد متقاضی وجود دارد. امکان تحصیل در ترکیه نیز برای فرزندان زیر ۱۸ سال وجود خواهد داشت.

میزان حقوق و درآمد در ترکیه

افرادی که قصد مهاجرت کاری به ترکیه و پیدا کردن کار در این کشور را دارند، لازم است در رابطه با حقوق و دستمزد ها در این کشور اطلاعات کافی داشته باشند. در ادامه سعی داریم تا شما را از میزان حقوق و درآمد در کشور ترکیه آگاه کنیم. البته باید توجه داشته باشید که در تمامی کشور ها میزان حقوق و درآمد افراد به نوع شغل و تخصص آنها بستگی دارد و متفاوت است اما در حالت کلی میزان حقوق و درامد در ترکیه نسبت به سایر کشورها کمتر است.
طبق قانون اداره کار کشور ترکیه، حداقل حقوق در این کشور ۲۵۵۰ لیر است. حداقل حقوق با افزایش ۵۲۰ لیری در سال جدید نسبت به سال قبل همراه بوده است. در صورت تبدیل حداقل دستمزد کشور ترکیه به یورو این رقم تقریبا ۵۰۰ یورو است که مبلغ کمی در مقایسه با سایر کشورها می باشد.
میزان حقوق و درآمد برخی از مشاغل در ترکیه:

 • مهندس مکانیک 24.000 دلار
 • مدیریت بازاریابی 42.000 دلار
 • مهندس نرم افزار 23.000 دلار
 • مدیر پروژه 40.000 دلار
 • مهندس عمران 21.000 دلار

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه طبق آمارهای موجود در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۲ در صد است. پس مهاجران باید مهارت های بیشتری در مقایسه با اتباع ترک داشته باشند زیرا فرصت های شغلی در ترکیه تا حدود زیادی اشباع شده اند. با این وجود متقاضیانی برای دریافت ویزای کاری ترکیه وجود دارد. بهتر است این افراد قبل از این که اقدام به اخذ ویزای کاری این کشور نمایند شرایط کاری و لیست مشاغل مورد نیاز در این کشور را مورد بررسی قرار دهند. بهترین کار برای این افراد این است که لیست مشاغل مورد نیاز را مطالعه کرده و شغل مناسبی برای خود پیدا کنند.
مشاغل مهم مورد نیاز در کشور ترکیه عبارتند از:

 • حسابدار
 • طراح گرافیک
 • عکاس
 • مهندس هوا و فضا
 • مسئول کنترل ترافیک هوایی
 • خلبان
 • معلم ابتدایی
 • معلم راهنمایی و دبیرستان
 • مدیر فروش
 • داروساز

پیشنهاد مطالعه: راحت ترین کشور برای مهاجرت ایرانیان

موسسات کاریابی معتبر جهت مهاجرت کاری به ترکیه

وب سایت های کاریابی امروزه این امکان را به متقاضیان می دهند تا از سراسر دنیا موقعیت های شغلی مناسب را در کشور ترکیه مورد بررسی قرار داده و رزومه خود را برای کارفرمایان ارسال کنند. در صورتیکه شما قصد پیدا کردن شغل مناسب در کشور ترکیه را دارید و می خواهید ویزای کاری این کشور را دریافت نمایید، می توانید با مراجعه به وبسایت های زیر این کار را انجام دهید:

 • www.Karyer.com
 • eleman.net
 • www.cvyolla.com
 • Sahebindan.com

دریافت قامت دائم ترکیه با استفاده از ویزای کار

یکی از مزیت های اخذ ویزای کاری کشور ترکیه، دریافت اقامت دائم این کشور پس از مدت زمانی است. طبق قوانین اداره مهاجرت ترکیه، امکان کسب تابعیت این کشور پس از ۸ سال برای متقاضیان وجود دارد؛ البته به شرطی که حداقل ۴ سال کار رسمی متقاضی در ترکیه اثبات شود و در این مدت فرد سابقه بیمه داشته باشد. همچنین لازم است متقاضی تمکن مالی خود را نیز اثبات نماید. بهتر است بدانید افرادی که در ترکیه مشغول به کار هستند به عنوان کارمندان بین المللی می توانند به کشورهای دیگر نیز سفر داشته باشند.