کار در فنلاند

جدول محتوا
کار در فنلاند

سوالات متداول کار در فنلاند

لازم است فرد یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از یک کمپانی معتبر یا یک کارفرمای فنلاندی برای اخذ ویزای کاری فنلاند داشته باشد.

پیدا کردن یک کارفرما یا دریافت پیشنهاد شغلی اولین و مهمترین شرط جهت اخذ ویزای کاری فنلاند میباشد. الزامات بعدی به تخصص افراد بستگی دارد و متفاوت است.

بله با ۵ سال زندگی، کار و پرداخت مالیات در فنلاند امکان اخذ اقامت دائم این کشور وجود دارد.

دریافت ویزای کاری فنلاند و اخذ جاب آفر دارای شرایطی است که به کارفرما بستگی دارد‌.

برای آگاهی از فرم درخواست و سایر مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزا به سایت اداره مهاجرت فنلاند و یا سفارت این کشور مراجعه نمایید.

اگر تصمیم به مهاجرت به فنلاند دارید و کار در فنلاند را به عنوان روش مهاجرتی خود انتخاب کرده اید، باید قبل از اقدام به مهاجرت کاری، در خصوص شرایط، قوانین و مشاغل مورد نیاز در فنلاند اطلاعاتی کسب کنید.

شرایط کار در فنلاند

یکی از راه های مهاجرتی و ورود به کشور فنلاند، کار در این کشور می باشد. فنلاند جزو کشور های شناخته شده و مناسب جهان جهت کار و زندگی است. زبان رسمی کشور فنلاند دو زبان فنلاندی و سوئدی می باشد. نا گفته نماند که بیشتر مردم این کشور مسلط به زبان انگلیسی نیز هستند. در کشور فنلاند ۹۱٪ مردم دارای زبان بومی و مادری فنلاندی هستند، در حالیکه فقط ۵٪ از مردم دارای زبان بومی و مادری سوئدی می باشند. بنابراین طبق شرایط موجود افراد برای اینکه بتوانند در کشور فنلاند مشغول به کار شوند بهتر است مسلط به زبان فنلاندی باشند؛ البته این کشور دارای شرکت های بین المللی و چند ملیتی نیز می باشد که برای جذب افراد خواستار تسلط بر زبان انگلیسی هستند.
عوامل متعددی در کار در کشور فنلاند برای اتباع خارجی و مهاجران موثر است. داشتن پیشنهاد شغلی یا دعوت نامه یک کارفرما یا شرکت فنلاندی از شروط مهم کار در این کشور می باشد. در واقع می توان گفت که رزومه کاری و تحصیلی در ورود به بازار کار کشور فنلاند بسیار موثر و تعیین کننده است. دانشجویان بین المللی بایستی از شرایط کار در فنلاند آگاهی کامل داشته باشند زیرا افراد زیادی برای جستجوی کار به این کشور وارد شده اند.
کارفرمایی که صدور دعوتنامه به عهده او می باشد، طبق قوانین باید در کشور فنلاند دارای ۳ ماه آگهی جذب نیرو باشد. پس از گذشت ۳ ماه، در صورت عدم جذب نیرو به مدت ۶ ماه به اشتراک گذاری آگهی در کشورهای دیگر بپردازد تا متقاضی با مشاهده این آگهی با کارفرما مکاتبه داشته و ارتباط برقرار کند‌. لذا متقاضی رزومه خود را به کارفرما ارسال می کند تا پس از بررسی های لازم در صورتی که کارفرما تایید کند، رزومه فرد تایید شده و مورد قبول واقع می شود. در صورت تایید رزومه توسط کارفرما برای متقاضی دعوتنامه کاری ارسال شده و می تواند اقدام به درخواست ویزای کاری فنلاند نماید.
ساعت کاری در کشور فنلاند طبق قانون کار در هفته حداقل ۳۸ الی ۴۰ ساعت می باشد که معمولاً در طول روز ۸ ساعت است. لازم به ذکر است شرایط سنی متقاضیان علاوه بر شرایط اولیه ویزای کاری و اقامت کاری برای ورود به بازار کار کشور فنلاند در نظر گرفته می شود. سن ایده آل از نظر اداره کار کشور فنلاند و کارفرما حداکثر ۴۰ سال است.

نرخ بیکاری و مالیات در فنلاند

شرایط کار در فنلاند

قبل از اینکه افراد اقدام به کار در کشور فنلاند نمایند، باید نرخ بیکاری این کشور را مورد بررسی قرار دهند. این نکته را در نظر داشته باشید، کشوری که برای مهاجرت کاری در نظر گرفته می شود باید نرخ بیکاری پایینی داشته باشد تا افراد بتوانند به راحتی در کشور مورد نظر کار پیدا کرده و مشغول به کار شوند و بتوانند تا زمان کسب اقامت دائم یا تابعیت، اقامت خود را تمدید نمایند. با توجه به آمار ارائه شده در سال های اخیر از سال ۱۹۹۵ به بعد نرخ بیکاری در کشور فنلاند هر سال کاهش پیدا کرده است. توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در کشور فنلاند در آگوست ۲۰۱۸، ۷.۶٪ بوده که نرخ مناسبی را نشان می دهد اما می توان گفت این نرخ در مقایسه با کشورهای دیگری که در حوزه اسکاندیناوی وجود دارند و همچنین کشورهای پیشرفته مثل اتریش و آلمان نرخ بالایی محسوب می شود.
با توجه به اینکه برای دریافت اقامت هر کشوری، پرداخت بخشی از حقوق دریافتی به عنوان مالیات به دولت جزو الزامات می باشد، یکی از عواملی که متقاضیان باید در انتخاب کشور برای کار به آن اهمیت دهند نرخ مالیات کشور مورد نظر می باشد. در کشور فنلاند مالیات به شکل تصاعدی دریافت می شود؛ در واقع با میزان حقوق بالاتر، مالیات بیشتری نیز اخذ می شود. توجه داشته باشید که اتباع خارجی مالیات را نسبت به میزان اقامتشان و خارجی بودن کارفرما و یا فنلاندی بودنش به صورت متفاوت پرداخت می کنند. نرخ مالیات بر درآمد در سال ۲۰۱۸ در کشور فنلاند ۵۴٪ بوده است.

شرایط اخذ ویزای کاری فنلاند

اخذ ویزای فنلاند برای افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا هستند با طی مراحلی امکان پذیر است. نکته حائز اهمیت در اخذ ویزای کار فنلاند این است که متقاضیان کار در فنلاند باید قبل از اینکه به کشور فنلاند وارد شوند، مجوز اقامت داشته باشند و قبل از اینکه بتوانند مجوز اقامت را اخذ نمایند، باید یک شغل در فنلاند پیدا کرده باشند؛ سپس پس از یافتن شغل قبل از اینکه به کشور فنلاند وارد شوند، اقدام به تقاضای اقامت از سفارت این کشور نمایند.

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از فنلاند

دریافت ویزای کار فنلاند بستگی به داشتن شغل و پیشنهاد شغلی دارد. متقاضی باید دعوت نامه شغلی از طرف یک کارفرمای معتبر فنلاندی داشته باشد؛ همچنین اداره مهاجرت باید اعطای این شغل را به اتباع خارجی تایید نماید. آگهی مشاغل در کشور فنلاند هم مانند بعضی کشورهای اروپایی که مشاغل را به صورت ۳ ماه در خود کشور و ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی می کنند، انجام می گیرد. فقط کافیست اداره مهاجرت شغل را تایید نماید. توجه داشته داشته باشید نوع اجازه اقامت متقاضی به شغلی که به منظور آن به فنلاند وارد می شود بستگی دارد. انواع مجوز اقامت عبارتند از:

اجازه اقامت کارکنان و کارمندان

افراد زمانی که طبق شغل خود در کشور فنلاند نمی توانند از سایر مجوزهای اقامت استفاده کنند، به این نوع مجوز نیاز خواهند داشت. با استفاده از این مجوز متقاضیان می‌توانند در مشاغلی مانند مشاغل زیر به کار و فعالیت مشغول شوند:

 • آشپز
 • نظافتچی
 • پرستار کودک

اجازه اقامت برای به انجام رساندن کاری مشخص

با صدور این مجوز فرد باید فقط در زمینه خاصی که در آن کار پیدا کرده است مشغول به کار شود زیرا مجوز اقامت فرد طبق شغل او صادر شده است. از جمله این مشاغل عبارتند از:

 • کارشناسان ویژه
 • مدیریت شرکت
 • کار فرهنگی، هنری و علمی
 • پژوهشگر
 • کارآموزی

اجازه اقامت کارمندان و کارکنان فصلی

گاهی افراد برای انجام کارهای فصلی برای ورود به فنلاند درخواست می دهند. در چنین مواقعی نیاز به اجازه اقامت کار فصلی می باشد که اعتبار آن حداکثر تا ۹ ماه است. از جمله مشاغل و کارهای فصلی عبارتند از:

 • کارهای رسیدگی به جنگل
 • کاشت گیاهان
 • کارهای مربوط به فستیوال ها

اجازه کار مبتنی بر اقامت دیگر

در صورتی که فرد مجوز اقامت از سایر اقامت ها به جز اقامت کاری را داشته باشد، طبق آن مجاز به کار در کشور فنلاند می باشد و دیگر احتیاجی به مجوز اقامت از نوع کاری نخواهد داشت.

اجازه اقامت فارغ التحصیلان دانشگاه های فنلاند

افرادی که در کشور فنلاند تحصیل می کنند و پس از اتمام دوره تحصیل به کار در این کشور می پردازند، از این نوع اقامت استفاده می کنند. آن ها می توانند با استفاده از این اقامت پس از به پایان رساندن تحصیلات خود درخواست اقامت کاری نمایند که اعتبار آن ۱۲ ماه می باشد. همچنین این نوع اقامت قابل تمدید نیست.

اجازه اقامت نیروهای متخصص

نیروهای متخصص و کلیدی ویزای کاری فنلاند را دریافت می کنند. در صورتی که فرد درجه علمی بالا، سابقه کار قوی و مهارت و تخصص خاصی در رشته خود در کشور فنلاند داشته باشد و نیاز به استخدام او توسط یک کارفرمای فنلاندی وجود داشته باشد، قادر است برای کسب مجوز اقامت درخواست نماید.

اجاره دادن نیروی کار

گاهی افراد با استفاده از شرکت هایی که نیروی کاری اجاره می دهند، استخدام شده و مشغول به کار می شوند. قرارداد کاری بین شرکت اجاره دهنده نیروی کاری و شخصی که استخدام می شود بسته شده و شرکت اقدام به اجاره ی فرد به کارفرمای دیگری می کند. امکان جستجوی بنگاه های کاریابی با استفاده از کلمه “tyonvalityspalvelu” وجود دارد.

اشتغال افراد به صورت کارمند ساعتی یا تاسیس شرکت و مغازه

مهاجرت کاری به فنلاند

افراد می‌توانند به صورت کارمند غیر وابسته یا فری لانس یا تاسیس شرکت و مغازه مشغول به کار شوند.
مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار فنلاند
متقاضیان پس از پیدا کردن شغل مورد نظر و دریافت پیشنهاد شغلی و موفقیت در کسب مجوز اقامت متناسب با شغل و تخصص خود می توانند مدارک لازم را جهت اخذ ویزای کاری به سفارت کشور فنلاند ارائه نمایند. مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار فنلاند عبارتند از:

 • شناسنامه (ترجمه شده به زبان انگلیسی به صورت رسمی)
 • گذرنامه معتبر که حداقل ۳ ماه اعتبار بعد از پایان سفر داشته باشد و دارای حداقل دو صفحه خالی باشد.
 • ارائه فرم درخواست روادید شنگن مختص متقاضیان ویزای کار فنلاند
 • ارائه مجوز اقامت و کار اتباع خارجی مقیم ایران
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش دست کم ۳۰ هزار یورو.
 • پیشنهاد و دعوت نامه کاری از فنلاند

در دعوتنامه تجاری باید اطلاعات زیر وجود داشته باشد:

 • مشخصات سازمان یا شرکت دعوت‌کننده که شامل آدرس، ایمیل و شماره تلفن می باشد.
 • مشخصات فرستنده دعوتنامه که شامل نام، ایمیل و تلفن می باشد.
 • مشخصات متقاضی ویزای کار فنلاند که شامل نام و تاریخ تولد است.
 • هدف متقاضی از سفر با استفاده از ویزای کار فنلاند
 • تاریخ و طول مدت سفر همچنین در صورت نیاز توضیح درباره سفر های آینده و نیاز به چند سفر کاری
 • توضیح در رابطه با ارتباط متقاضی ویزای کار فنلاند با شرکت دعوت‌کننده
 • توضیح در رابطه با شرکت یا شخصی که مسئول پرداخت هزینه های سفر متقاضی می باشد همچنین نحوه پرداخت آن
 • امضا شخص دعوت کننده و تاریخ باید در دعوتنامه کاری فنلاند باشد.

میزان حقوق و درآمد در فنلاند

اگر بخواهیم میزان حقوق دریافتی در کشور فنلاند را بطور میانگین ماهانه بابت ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار درهفته ذکر کنیم باید بگوییم که ۳۰۰۰ یورو میزان حقوق دریافتی برای این مدت می باشد که قسمتی از آن نیز به مالیات اختصاص داده می شود. میزان مالیات طبق رده شغلی متغیر است یعنی ۲۵ تا ۴۰ درصد مالیات پرداخت می شود.
چند نمونه از میزان حقوق افراد در مشاغل مختلف را ذکر می کنیم:

 • دندانپزشک ۲۹۳۷ یورو
 • حسابدار ۲۷۷۱ یورو
 • مهندس مکانیک ۱۸۴۶ یورو
 • مهندس نرم افزار ۲۵۴۹ یورو
 • مهندس ۲۸۵۰ یورو
 • معلم ۱۹۳۸ یورو

مشاغل مورد نیاز فنلاند

متقاضیان اخذ ویزای کاری فنلاند باید به مشاغلی که دارای بازار کار خوبی در این کشور هستند توجه داشته باشند. در کشور فنلاند مشاغلی که در حوزه تکنولوژی، مدیریت و بخشهای اداری، صنعت و کارهای فنی هستند، معمولاً به نیروی کار نیاز دارند. از جمله مشاغل خاصی که در آن ها نیروی کار مورد نیاز است می توان به پرستار، مهندس برق و الکترونیک، مدیر فروش و بازاریابی اشاره کرد. مشاغل مورد نیاز کشور فنلاند عبار تند از:

 • دندانپزشک
 • دستیار مراقبت‌های بهداشتی
 • پرستار
 • کمک پرستار
 • مکانیک
 • نظافتچی و خدمات رسان منازل
 • نظافتچی هتل
 • آرایشگر
 • نماینده فروش بازرگانی

در صورتی که اتباع خارجی مشاغل فوق را درخواست نمایند، برای کار در کشور فنلاند شانس بیشتری خواهند داشت.

موسسات کاریابی فنلاند

نحوه پیدا کردن کار در فنلاند

برای دریافت ویزای کار و و پیشنهاد کار از فنلاند، متقاضیان می توانند از چند روش برای کاریابی استفاده کنند. یکی از روش هایی که افراد با استفاده از آن می توانند به کشور فنلاند وارد شده و به جستجوی کار بپردازند، استفاده از ویزای توریستی می باشد اما تکنولوژی، فناوری و ارتباطاتی که در عصر جدید به وجود آمده است، موجب شده تا افراد کمتری از این روش استفاده کنند. در حال حاضر وب سایتهای معتبر کاریابی وجود دارند که متقاضیان می توانند با مراجعه به آن ها و ارسال رزومه خود، کار مد نظر خود را پیدا کنند. وب سایت هایی که متقاضیان می توانند از آن ها برای کاریابی استفاده کنند عبارتند از:

 • آلفا
 • مانستر دات فای
 • سیور
 • استف پوینت
 • گروه VMP

موسسات و آژانس های کاریابی معتبر عبارتند از:

 • اورانوس دات فای
 • اکسپرتر
 • دانشگاه هلسینکی
 • چاب استپ

شرایط اخذ اقامت کاری و اخذ تابعیت فنلاند

معمولاً متقاضیان مهاجرت کاری به فنلاند خواستار دریافت تابعیت و اقامت دائم این کشور هستند. امکان درخواست اقامت دائم برای افرادی که ۴ سال در کشور فنلاند کارکرده، اقامت قانونی داشته و مالیات پرداخت کرده‌اند وجود دارد. افرادی که با شرایط کشور فنلاند سازگار شوند و تسلط کامل به زبان فنلاندی داشته باشند و خود را با فرهنگ این کشور ادغام کنند پس از گذشت مدت زمانی می توانند اقدام به درخواست تابعیت نمایند و به طور دائمی در این کشور زندگی کنند. خوب است بدانید که کشور فنلاند با دو تابعیتی بودن مشکلی ندارد و نیاز نیست فرد برای داشتن تابعیت فنلاند تابعیت قبلی خود را کنار بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *