مهاجرت تحصیلی به هلند

جدول محتوا
تحصیل در هلند

سوالات متداول مهاجرت تحصیلی به هلند

خیر در صورت نداشتن بورسیه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های هلند پرداخت شهریه ضروری می باشد.

ارائه مدرک زبان شانس اخذ ویزا را بالا میبرد.

افراد برای استفاده از بورسیه تحصیلی باید دارای رزومه قوی و قدرتمند که شامل مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، مدرک زبان با نمره بالا، معدل بالا و … باشند. معمولاً بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا ارائه می گردد.

امکان جستجوی کار پس از اتمام تحصیل با فرصتی که به متقاضی داده می‌شود وجود دارد. در صورت استخدام در شغل مناسب امکان تغییر اقامت به اقامت کاری وجود دارد.

اگر قصد دارید از طریق مهاجرت تحصیلی به کشوری دیگر مهاجرت کنید و هلند را به عنوان کشور مقصد انتخاب کرده اید، بهتر است در خصوص مهاجرت تحصیلی به هلند اطلاعاتی کسب کنید و سپس نسبت به مهاجرت اقدام کنید.

شرایط تحصیل در مدارس هلند

امکان تحصیل در مدارس هلند در سطوح ابتدایی و دبیرستان با شرایط تحصیل در این کشور وجود دارد. در کشور هلند سن ۶ سالگی شروع پیش ابتدایی و ابتدایی است که ۶ سال به طول می انجامد. مقطع دبیرستان پس از مقطع ابتدایی می باشد که دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد این مقطع خواهند شد. امکان ورود به مدارس فنی حرفه ای که طول دوره آن ۴ ساله است، برای دانش آموزان وجود دارد. تحصیل در دبیرستان برای سایر دانش آموزان ۵ سال تا دیپلم زمان لازم دارد. دانش آموزان پس از دیپلم یک سال آموزش مقدماتی برای دانشگاه جهت واجد شرایط شدن برای ورود به دانشگاه سپری می کنند. با وجود تسلط اکثر افراد به زبان انگلیسی در کشور هلند اما لازم است دانش آموزان برای تحصیل در مدارس این کشور بر زبان هلندی کاملاً تسلط داشته باشند.
دانش آموزان برای تسلط بر زبان انگلیسی می توانند از مدارس خصوصی که در هلند در این زمینه فعالیت می کنند و تقریباً ۱۶۰۰۰ یورو تا ۱۸۰۰۰ یورو هزینه دارند، استفاده کنند. لازم است دانش آموزان سرپرستی همراه خود برای رفتن به کشور هلند داشته باشند. یکی از مواردی که علاوه بر برنامه های تفریحی آموزشی فوق درسی و سطح آموزشی که در مدارس هلند رعایت می شود، منشور اخلاقی می باشد. در مدارس هلند ارزش انسانی افراد به لحاظ کلاس، وضعیت، جنسیت، ثروت و نژاد در یک سطح قرار دارد.

شرایط تحصیل کارشناسی در هلند

برای مهاجرت به هلند به روش تحصیل در مقطع کارشناسی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. دوره لیسانس در هلند به صورت چهار ساله طی می شود. دانشجویان بین المللی به طور سالانه ۵ نوبت می توانند برای ورود به مقطع کارشناسی در کشور هلند اقدام نمایند. ۱۷ دانشگاه و موسسه آموزشی در کشور هلند برای ارائه خدمات در مقطع لیسانس به دانشجویان بین المللی وجود دارد. مدارک و شرایط خاصی برای ثبت نام در مقطع لیسانس در این کشور برای دانشجویان بین المللی لازم است. مدارک تحصیلی که شامل دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات می باشد، اولین مدرکی است که باید توسط متقاضی ارائه گردد. نوع زبان تدریس دانشگاه مورد بعدی است که توسط دانشجو ارائه می شود. برای تحصیل در دانشگاه های هلند تسلط بر سطحی از زبان انگلیسی لازم است. مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ بایستی توسط افراد جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه گردد. ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره پنج و نیم برای دانشجویان کمتر از ۲۲ سال مورد قبول واقع می شود. شرط معدل جزو شروطی است که دانشجو بایستی آن را داشته باشد یعنی بالای ۱۳ باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان حین تحصیل نمی توانند مشغول به کار شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

دانشجویان بین المللی می توانند با رعایت قوانین و قواعد خاصی در مقطع کارشناسی ارشد در هلند به تحصیل بپردازند. ۱.۵ تا دو سال طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند می باشد. مدارکی که برای پذیرش تحصیلی مورد نیاز است، مدرک لیسانس، دیپلم ۱۲ ساله و مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ است. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع باید معدل بالای ۱۳ را ارائه نموده و همچنین انگیزه نامه نیز داشته باشند. سابقه کاری مدیریتی یکی از شروط تحصیل در هلند است.
لازم به ذکر است که دانشجویان حین تحصیل نمی توانند مشغول به کار شوند. افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند یا تمایل دارند در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمایند می‌توانند دوره یکساله فنی حرفه ای با نام تاپ آپ را بگذرانند. این دوره ها در یافتن کار در هلند بسیار موثر و با ارزش هستند. ناگفته نماند که دانشجویان بین المللی پس از گذراندن یک ترم تحصیلی قادر به دادن درخواست انتقالی به دانشگاه های کشور اتریش خواهند بود.

شرایط تحصیل دکترا در هلند

دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند می توانند در مقطع دکترا در کشور هلند به تحصیل بپردازند. پروسه دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور هلند بدین صورت است که افراد با ارسال مدارک و سوابق تحصیلی خود به دانشگاه های کشور هلند نامه استاد راهنما را برای تحصیل در مقطع دکترا اخذ می کنند. در صورتی که دانشجویان نامه استاد راهنما را اخذ نمایند، می توانند در کشور هلند شروع به تحصیل نموده و پس از آن تحقیقات خود را در زمینه پایان نامه شروع نمایند و در نهایت برای اتمام دوره تحصیلی، دانشجویان حتماً بایستی مرحله دفاع از پایان نامه را بگذرانند. امکان اشتغال دانشجویان در دانشگاه برای تامین هزینه های تحصیلی در این مقطع وجود دارد.

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی 

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی

از جمله اولین کشورهایی که امکان تحصیل در آنها به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد، کشور هلند می باشد. امروزه این کشور تحصیل در تمامی مقاطع را با مدرک زبان مورد نیاز برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. مدرک آیلتس ۶ برای متقاضیان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس و آیلتس ۶.۵ برای دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که امکان وجود شرایط خاص در هر دانشگاهی وجود دارد پس لازم است افراد قبل از اینکه اقدام به تحصیل در دانشگاه مد نظر را نمایند، سایت دانشگاه مورد نظر را از این جهت بررسی کنند. معمولاً مدرک زبان انگلیسی تافل، آیلتس یا PTE در دانشگاه های هلند مورد قبول است.

محدودیت سنی جهت تحصیل در هلند

شرایط خوبی برای انواع گروه های سنی جهت مهاجرت تحصیلی به هلند و دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی این کشور فراهم می باشد. به لحاظ محدودیت سنی جهت تحصیل در کشور هلند قوانین سختگیرانه‌ای وجود ندارد. افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی مهاجرت تحصیلی به کشور هلند داشته باشند، می توانند تا سن ۲۷ الی ۲۹ سالگی اقدام نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور هلند با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را داشته باشند، می توانند تا بالاتر از ۴۰ سالگی اقدام نمایند. شرایط موجود در هلند این کشور را تبدیل به مقصد بسیار جذاب برای دانشجویان بین المللی کرده است.

بورسیه تحصیلی در هلند

افراد می‌توانند با داشتن شرایط تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور هلند از امکانات بورسیه تحصیلی این کشور که دولت آن را برای دانشجویان در نظر گرفته است، استفاده نمایند.
دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی داشته و زبان هلندی را فرا گرفته اند، می توانند به صورت رایگان در کشور هلند به ادامه تحصیل بپردازند. امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا برای افرادی که معدل بالا و نمره زبان بسیار خوبی داشته باشند وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید: افرادی که از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند نمی توانند از کار حین تحصیل استفاده نمایند. دانشگاه آمستردام، اوترخت، دانشگاه دولتی هلند و دانشگاه لیدن بورسیه تحصیلی ارائه میدهند.
مبلغ ارائه شده توسط دانشگاه ها به عنوان بورسیه به شرح زیر است:
دانشگاه آمستردام: ۴۵۰۰ الی ۶۰۰۰
دانشگاه اترخت: ۱۰۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰
دانشگاه دولتی هلند: ۴۰۰۰ الی ۶۰۰۰
دانشگاه لیدن: ۹۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰

مدارک لازم دریافت پذیرش تحصیلی هلند

مهاجرت تحصیلی هلند دو مرحله دارد: اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی هلند
در ابتدا متقاضی، نامه پذیرش دانشگاه مربوطه را دریافت میکند و آن را با سایر مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی هلند به سفارت این کشور ارائه می کند. شرایط و مدارک خاصی جهت پذیرش دانشجو در هر دانشگاه در نظر گرفته شده است اما به طور کلی مدارکی برای اخذ پذیرش تحصیلی مورد نیاز می باشد که عبارتند از:

 • دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات دبیرستان با ترجمه
 • مدرک تحصیلی مقطع قبلی( در صورت اقدام برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه معتبر
 • مدرک زبان
 • مقالات معتبر

مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی هلند

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند توسط دانشجویان نیاز به اخذ ویزای کشور جهت ورود به خاک هلند وجود دارد. برای این کار مدارک لازم توسط متقاضی به سفارت کشور هلند ارائه می شود به این صورت که متقاضی اقدام به پر کردن فرم های لازم نموده و‌ از سفارت وقتی برای خود جهت مصاحبه حضوری در تاریخ تعیین شده می ‌گیرد. مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت کشور هلند عبارتند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی
 • مدرک زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه بیمه پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه

در صورت ارائه تمام مدارک به سفارت کشور هلند و تایید صحت و درستی مدارک، افراد می توانند اقامت تحصیلی خود را اخذ نمایند و وارد کشور هلند شده و از شرایط تحصیل و امکانات این کشور بهره مند گردند.

اشتغال به کار پس از تحصیل در هلند

اشتغال به کار پس از تحصیل در هلند

دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیل می توانند از امکانات کشور هلند که کشور مسنی است و بازار کار خوبی دارد، استفاده نمایند. این کشور با توجه به شرایط موجود به نیروی کار متخصص و تحصیلات دانشگاهی نیازمند است لذا دانشجویان بین المللی می توانند پس از تحصیل در هلند مشغول به کار شده و پس از یک سال تحصیل در این کشور اقامت را اخذ نمایند. در این صورت امکان مصاحبه با شرکت ها و کمپانی های این کشور نیز برای افراد وجود دارد. در صورت عقد قرارداد با کارفرما های کشور هلند، امکان اخذ اقامت و ویزای کاری برای افراد فراهم می شود.
در نظر داشته باشید برای تحصیل و ایجاد موقعیت کاری در هلند، افراد باید به زبان هلندی تسلط داشته باشند. بدین ترتیب آنها می توانند از دوره‌های رایگان زبان هلندی بهره مند گردند.

مزایا و معایب تحصیل در هلند

واضح و روشن است که تحصیل در هر کشوری دارای مزایا و معایب مختص به خود می باشد. کشور هلند نیز برای افرادی که این کشور را جهت تحصیل و زندگی انتخاب می نمایند، دارای مزایا و معایبی می باشد. از مزایای مهم تحصیل در این کشور میتوان آزادی مدنی را نام برد.

مزایای تحصیل در هلند

مزایای تحصیل در هلند

 • نرخ بیکاری پایین: با توجه به حدود ۳ درصد نرخ بیکاری در کشور هلند متوجه میشویم که سه نفر از هر ۱۰۰ نفر در این کشور بیکار هستند پس به راحتی می‌توان در این کشور کار پیدا کرد.
 • داشتن مجوز اقامت پس از تحصیل: دانشجویان در کشور هلند اجازه دارند برای جستجوی کار ۱ الی ۲ سال در این کشور بمانند.
 • اجازه داشتن همراه: متقاضیان در مهاجرت تحصیلی به هلند اجازه دارند از همراهی همسر و فرزندان خود بهره‌مند شوند. در ضمن فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی نیز اجازه تحصیل رایگان در این کشور را دارند.
 • بی اهمیت بودن گپ تحصیلی: کشور هلند نسبت به گپ تحصیلی متقاضیان حساسیت خاصی ندارد. با دریافت پذیرش از دانشگاههای هلند توسط متقاضی، ویزا به آسانی اخذ می گردد.
 • اجازه کار حین تحصیل: دانشجویان در کشور هلند اجازه دارند ضمن اینکه به تحصیل می پردازند، به کار نیز مشغول باشند. با پیدا شدن کار مناسب حین تحصیل، امکان تبدیل اقامت به اقامت کاری نیز وجود دارد.
 • روند سریع اخذ ویزا: امکان دریافت ویزا در کمتر از ۴ هفته با توجه به سریع بودن پروسه اخذ ویزا وجود دارد.

معایب تحصیل در هلند

 • هزینه های بالای زندگی: هزینه های خدمات درمانی، بیمه و زندگی در کشور هلند به نسبت کشورهای اروپایی دیگر گران تر میباشد.
 • فرهنگ و زبان جدید: با توجه به آشنایی اکثر شهروندان هلندی به زبان انگلیسی ولی آشنایی و تسلط مهاجران بر زبان هلندی نیز ضروری و لازم می باشد.
 • آزاد بودن مصرف مواد مخدر: یکی از معایب کشور هلند مصرف بدون محدودیت مواد مخدر در برخی مناطق این کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *