کار در عمان و مهاجرت کاری به عمان

جدول محتوا
کار در عمان و مهاجرت کاری به عمان

سوالات متداول کار در عمان

خیر، در اکثر کشورهای عربی و در کشور عمان تابعیت فقط از طریق ازدواج با تبعه آن کشور اعطا خواهد شد.

1- رفت و آمد راحت و آسان به کشور عمان به دلیل نزدیکی این کشور به ایران
2- بالا بودن میزان حقوق و درآمد
3- وضعیت مطلوب سطح رفاه اجتماعی
4- بهره مندی مهاجرین از قوانین کار بر مبنای قوانین بین المللی و سازمان بین المللی کار

از جمله حوزه های شغلی که در عمان مورد نیاز است می توان به حوزه مهندسی، حوزه ساختمان و ساخت و ساز، حوزه فناوری اطلاعات، حوزه گردشگری و مهمانداری، حوزه پزشکی و درمان و حوزه تدارکاتی اشاره کرد.

کشور عمان کشوری ثروتمند در حوزه خلیج فارس است. فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد زیرا این کشور جزو کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود. شرایط کار، درآمد و مشاغل مورد نیاز کشور عمان در این مقاله طبق آخرین اطلاعات از شرایط کار این کشور در سال ۲۰۲۳ مورد بررسی قرار می گیرد.
کشور عمان را می توانید یکی از کشورهای مهم و عالی برای مهاجرت کاری ایرانیان در نظر بگیرید به دلیل اینکه این کشور به ایران نزدیک است و واحد پول آن دارای ارزش بالایی می باشد. همچنین عمان روابط خوبی با ایران دارد و اخذ ویزای کشور آسان است. در صورتی که قصد دریافت ویزای کار و مهاجرت کاری دارید، حتماً عمان را جزو گزینه های مهاجرتتان قرار دهید.
نکته مهمی که در اخذ ویزای کاری عمان وجود دارد این است که فرد یک پیشنهاد شغلی قطعی از طرف یک شرکت فعال در این کشور داشته باشد. در صورتی که قصد اقامت در این کشور از طریق اخذ ویزای کار عمان را هم نداشته باشید قادر هستید از آن جهت کسب درآمد دلاری استفاده نمایید.
در ادامه تمام مسائلی را که در رابطه با کار در کشور عمان و اخذ ویزای کاری این کشور وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و با شما در میان خواهیم گذاشت.

شرایط کار در عمان

با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در کشور عمان تقریباً تمامی افراد قادر هستند در این کشور در زمینه های کاری مورد علاقه خود مشغول به کار شوند. نکته اول و مهمی که در رابطه با شرایط کار در کشور عمان وجود دارد این است که شما بایستی ساعات کاری این کشور را بدانید. حدود ۴۰ تا ۴۸ ساعت کار در هفته در کشور عمان مجاز می باشد. یعنی افراد بین ۸ تا ۱۰ ساعت به صورت روزانه از یکشنبه تا پنجشنبه در این کشور مشغول به کار هستند. البته در ماه رمضان امکان دارد که ساعات کاری این کشور حدود ۶ ساعت باشد اما معمولاً در طول سال به جز ماه رمضان افراد بایستی از ساعت ۸:۳۰ یا ۹ صبح تا ۶ عصر مشغول به کار باشند.
افراد برای پروسه اخذ ویزای کاری و مهاجرت به عمان بایستی از یک کارفرما دعوتنامه دریافت نمایند.
افرادی که مهاجرت کاری به عمان دارند می توانند از ویزای خود برای همراه داشتن همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود استفاده نمایند. افراد همراه می توانند با استفاده از ویزای خانوادگی در کنار فرد مهاجر باشند اما مجوز کار در این کشور را نخواهند داشت.
از شرایط دیگری که برای مهاجرت به کشور عمان مورد نیاز است تسلط به زبان عربی یا انگلیسی می باشد که برای پیدا کردن کار در این کشور جزو الزامات است. همچنین لازم است بدانید که اکثر کارفرمایان در کشور عمان بعد از اخذ ویزای کاری، بیمه درمانی خصوصی به متقاضی ارائه خواهند داد اما خدمات پزشکی شامل این بیمه ها نخواهد شد.
علاوه بر موارد گفته شده متقاضی می تواند با توجه به دعوتنامه‌ای که از کارفرما برای اخذ ویزای کار عمان دریافت می نماید برای تحصیل فرزندان خود در مدارس بین المللی نیز کمک هزینه ای دریافت کند. با توجه به زبان رسمی عمان که عربی میباشد لازم است متقاضیان برای کار در این کشور آشنایی کافی با زبان عربی داشته باشند. البته افراد برای پیدا کردن کار در کشور عمان به مدرک زبان بین المللی نیازی ندارند.
متقاضیان می‌توانند قبل از اینکه به اخذ ویزای کاری عمان جهت جستجوی شغل مورد علاقه خود در این کشور اقدام نمایند، برای آشنایی با فرصت های شغلی مختلف در این کشور از ویزای توریستی استفاده کرده و به این کشور سفر نمایند.

ممکن است بخواهید در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا هم اطلاعاتی کسب کنید.

جاب آفر( Job Offer ) عمان

یکی از شرایط مهم و اصلی جهت اخذ ویزای کار عمان پیشنهاد کاری یا Job Offer است؛ به این صورت که متقاضی بایستی از یک کارفرما در کشور عمان طبق مدرک و تخصص خود جاب آفر دریافت نماید. پس متقاضی پیشنهاد کاری خود را به کارفرمایان در کشور عمان ارسال می کند تا اقدامی از طرف یک کارفرما برای استخدام آنان در این کشور صورت گیرد.
در صورتی که متقاضی قبل از ارسال تقاضا سابقه دو سال کار برای یک کارفرمای عمانی را داشته باشد، بایستی مدارک ترخیص خود از طرف کارفرمای قبلی را برای کارفرمای جدید ارسال نماید. همچنین در صورتی که هنوز زمان ویزای کار عمان برای متقاضی به اتمام نرسیده باشد بایستی گواهی ترخیص از کار را نیز ارائه دهد.
برای اینکه متقاضی بتواند جاب آفر عمان را دریافت نماید، لازم است رزومه کاری و مدارک تحصیلی خود را برای کارفرمایان عمانی ارسال نماید. کارفرمایان عمانی با مطالعه مدارک متقاضی در صورتی که مورد تایید آنها باشد از متقاضیان می‌خواهند تا در آزمون های مربوطه شرکت نمایند.
متقاضی می تواند پس از کسب نمره قبولی در آزمون ها نسبت به اخذ ویزای کار عمان اقدام نماید. پس از اینکه متقاضی جاب آفر کارفرمای عمانی را دریافت نمود. بایستی برای دریافت مجوز استخدام فرد خارجی از اداره پلیس و اداره کار عمان اقدام نماید.
ویزای کاری عمان دارای ۲ سال اعتبار می باشد که مناسب افراد بالاتر از ۲۱ سال و پایین تر از ۶۰ سال است.

میزان حقوق و درآمد در عمان

میزان درآمد ماهیانه افراد با توجه به ویزای کاری که برای شغل مورد نظر دریافت نموده اند متفاوت است. توجه داشته باشید که ارزش پول این کشور نسبت به ایران بسیار بیشتر است و درآمد افراد با کار در کشور عمان به طور قابل توجهی بالا خواهد رفت. حقوق دریافتی متوسطه افراد در عمان در حال حاضر تقریباً ۱۷۸۰ریال عمان است.
کمترین حقوق دریافتی افراد در این کشور ۴۵۰ ریال عمان و بیشترین حقوق دریافتی ۷۹۰۰ ریال عمان می باشد. افرادی که موفق به اخذ ویزای کاری عمان به عنوان متخصص شده اند، حداکثر حقوق را دریافت خواهند کرد. همچنین لازم است بدانید که حقوق و مزایای بالا و خوبی برای افراد شاغل در رشته پزشکی در کشور عمان در نظر گرفته شده است؛ البته به جز تخصص، سابقه کار نیز برای بالا رفتن میزان حقوق و درامد در کشور عمان لازم است.
با توجه به میزان بالای حقوق و درامد در عمان زندگی در این کشور بسیار راحت و لذت بخش خواهد بود. افرادی که ۲ تا ۵ سال سابقه کار در رابطه با حوزه کاری درخواست شده در این کشور را داشته باشند، ۳۲ درصد نسبت به افراد تازه کار درآمد بیشتری دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که برای سابقه کاری بیشتر از ۵ سال افزایش درآمد بیشتری تا ۷۰ درصد نسبت به تازه کارها وجود خواهد داشت.
البته به این نکته توجه داشته باشید که سابقه کار ذکر شده بایستی در زمان کار در عمان کسب شده باشد. این نکته را نیز در نظر بگیرید که افراد با مدرک کارشناسی ارشد حقوق و مزایای بیشتری در حدود ۲۹ درصد نسبت به افراد با سطح تحصیلات پایین تر خواهند داشت.

هزینه های زندگی در عمان

یکی از شرایط مهاجرت به عمان این است که افراد برای اقامت در این کشور بایستی هزینه های زندگی در این کشور را در نظر داشته باشند و قبل از مهاجرت آن را مورد بررسی قرار دهند.
لازم است بدانید که یک خانواده ۴ نفره در کشور عمان بدون احتساب اجاره خانه به طور میانگین ۸۸۴ ریال عمان هزینه دارد. در صورتی که فرد مجرد باشد بدون احتساب اجاره خانه به طور میانگین ۲۵۲ ریال عمان در این کشور هزینه خواهد داشت. افراد برای اجاره خانه در کشور عمان بایستی مابین ۱۰۰ ریال تا ۶۰۰ ریال به طور ماهیانه در این کشور هزینه کنند. آپارتمان های یک خوابه ای که در خارج از مرکز شهر قرار دارند کمترین میزان اجاره خانه را به خود اختصاص می‌دهند و آپارتمان های سه خوابه واقع در مرکز شهر بیشترین مبلغ اجاره را دارند.

مزایا و معایب مهاجرت کاری به عمان

مزایا و معایب مهاجرت کاری به عمان

همانطور که گفتیم کشور عمان از کشور های مناسب برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شود. شرایط سنی، داشتن پیشنهاد کاری و تسلط به زبان انگلیسی یا عربی از شرایط مهم مهاجرت کاری به عمان است. متقاضیان بسیاری خواهان کار در رشته هایی همچون علوم پزشکی، فناوری اطلاعات و جوشکاری در عمان هستند زیرا این رشته ها در این کشور بازار کاری بسیار مناسبی دارند. بهتر است قبل از اقدام جهت مهاجرت به عمان از مزایا و معایب کار در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید.

مزایای مهاجرت کاری به عمان

 • بازار کاری مناسب برای اکثر رشته ها
 • حقوق و مزایای بسیار بالا
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • پروسه کوتاه مدت اخذ ویزای کار
 • نزدیکی به ایران

معایب کار در عمان

 • عدم اخذ اقامت دائم عمان: با توجه به شرایط سخت اخذ اقامت دائم کشور عمان برای متقاضیان خارجی معمولاً �ثر افراد برای تقویت رزومه یا اخذ ثروت به این کشور مهاجرت می‌کنند و به دنبال کسب اقامت دائم نیستند.
 • همراهی شرط خانواده: در صورت پایین بودن حقوق دریافتی ماهیانه متقاضیان مشغول به کار در عمان تا کمتر از ۵۰۰ ریال، آنها اجازه ندارند تا خانواده خود را در مهاجرت به عمان همراه داشته باشند.
 • عدم حمایت مالی کارفرما از همراهان متقاضی: با توجه به اینکه متقاضیان در صورت دریافت جاب آفر در بیشتر کشورهای اروپایی از حقوق شهروندی رایگان بهره مند می گردند اما این مورد در مهاجرت به آلمان وجود ندارد یعنی همراهان متقاضی ساپورت مالی نمی شوند.

مشاغل مورد نیاز عمان

متقاضیان برای اینکه از فرصت های کاری در عمان آگاه شوند بایستی به لیست مشاغل مورد نیاز عمان مراجعه کرده و آن را بررسی نمایند. با بررسی این لیست متوجه خواهند شد که شانس دریافت جاب آفر از کارفرمایان عمانی برای آنها چقدر است. دولت عمان این لیست را منتشر کرده و در آغاز هر سال آن را به روز رسانی می کند.
چند دسته اصلی در مشاغل موجود در این فهرست وجود دارد. توجه داشته باشید که مدرک فنی حرفه ای و مدرک دانشگاهی شانس افراد را برای اخذ ویزای کاری عمان افزایش می دهد.
مهمترین حوزه های شغلی که نیازمند نیروی کار در عمان هستند عبارتند از:

 • حوزه مهندسی
 • حوزه ساختمان و ساخت و ساز
 • حوزه فناوری اطلاعات
 • حوزه گردشگری و مهمانداری
 • حوزه پزشکی و درمان
 • حوزه تدارکاتی

البته حوزه های نامبرده شده فقط بعضی از حوزه های نیازمند نیروی کار در عمان می باشند. مشاغل بسیاری وجود دارند که در حوزه های مختلف کاری در این کشور به نیروی کار نیازمند هستند. افراد می توانند با تخصص و مهارت لازم در این شغل ها مشغول به کار شوند.
اکثر تخصص هایی که جزو مشاغل مورد نیاز عمان هستند، از مشاغل پردرآمد این کشور محسوب می‌شوند که افراد در صورت اشتغال به کار در این حوزه ها می توانند روی حقوق و دستمزد بسیار بالای این مشاغل حساب باز کنند.

مدارک لازم برای ویزای کار عمان

مدارکی که برای درخواست کار در کشور عمان مورد نیاز است عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر که دارای حداقل دو سال اعتبار باشد
 • شناسنامه و کارت ملی) ترجمه شده)
 • سوابق تحصیلی دانشگاهی و غیر دانشگاهی متقاضی (ترجمه شده)
 • سوابق شغلی مثل سابقه بیمه و گواهی اشتغال به کار (ترجمه شده)
 • مدارک آموزش فنی و حرفه ای و دوره های آموزش مهارتی آزاد (ترجمه شده)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

نحوه کاریابی در عمان

متقاضیان می توانند با استفاده از سایت های کاریابی اقدام به پیدا کردن کار در عمان نمایند. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که در صورت احتیاج یک کارفرما به متقاضی، سایت های کاریابی کمک ویژه در این زمینه خواهند کرد. علاوه بر این برای پیدا کردن کار در عمان متقاضیان می‌توانند از موسسات ایرانی و عمانی فعال در این حوزه کمک بگیرند. در این موسسات بر اساس رزومه و سوابق شغلی و تحصیلی، موقعیت‌های شغلی مناسب برای افراد یافت می شود.
برخی افراد تمایل دارند شغل مورد نظر و مناسب خود را با مراجعه حضوری در این کشور پیدا کنند اما برخی از روش اینترنتی برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود استفاده می کنند. به هر حال از دو روش امکان کاریابی در این کشور وجود دارد.

کار در عمان و اخذ اقامت و تابعیت این کشور

متقاضیان کار در کشور عمان پس از اینکه به این کشور وارد شدند، تا ۳۰ روز می توانند جهت دریافت اقامت کاری خود به اداره کار و اداره پلیس عمان مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه نمایند. مراحل و مدارک خاصی برای انجام این کار مورد نیاز است؛ از جمله مدارک مورد نیاز ارائه نامه شغلی از طرف کارفرما و کمپانی مورد نظر، عدم بیماری خاص، ارائه گواهی یا نامه سلامت، همچنین ارائه مدارک هویتی و شناسایی متقاضی و اعضای خانواده او می باشد. با ارائه مدارک متقاضی، اقامتی دو ساله برای او صادر می شود. دریافت تابعیت و اقامت دائم برای افراد خارجی در این کشور کمی پیچیده و سخت است زیرا معمولاً کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه برای خارجیان اقامت و تابعیت اعطا نمی‌کنند.