فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

سوالات متداول مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

سن همسر کانادایی باید حداقل ۱۸ سال باشد. دارای اقامت دائم و تابعیت کانادا باشد. کمک هزینه ای از منابع مالی دولتی دریافت نکرده باشد (مگر در شرایط خاص مثل معلولیت). در این کشور زندگی کرده و سوء پیشینه برای ا‌و ثبت نشده باشد. توانایی مالی برای مخارج و هزینه های زندگی خود و در صورت نیاز همسر را داشته باشد. در ۵ سال اخیر سال از طرف او درخواست اسپانسر شیپ همسری وجود نداشته باشد.

لازم است زوجین حداقل دو سال سابقه زندگی رسمی و قانونی در کنار هم را داشته باشند.

در صورتی که متقاضی شرایط لازم در این مورد مثل مدت زمان ازدواج، همسر، اثبات ازدواج واقعی، زندگی به مدت حداقل دو سال در کانادا و … را داشته باشد؛ امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا از طریق ازدواج وجود خواهد داشت.

دولت کانادا با توجه به سوءاستفاده های بسیاری که در این مورد انجام گرفته پرونده ها را با دقت و حساسیت بسیار زیاد به لحاظ واقعی بودن ازدواج و زندگی مشترک همچنین مدت زمان زندگی مشترک افراد بررسی می کند.

یکی از روش های ساده و سریع برای دریافت اقامت دائم و مهاجرت به کانادا، مهاجرت از طریق ازدواج می باشد. افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که با یک شهروند کانادایی یا با فردی که به صورت دائم مقیم این کشور است، ازدواج نمایند. در صورت داشتن توانایی مالی همسر که ساکن کانادا می باشد، او می تواند از روش اسپانسر شیپ خانواده جهت اقامت دائم همسر خود استفاده نماید.
فرد متقاضی برای اسپانسرشیپ شدن باید دارای شرایطی باشد که عبارتند از:

 • داشتن سن بالاتر از ۱۸ سال
 • داشتن تابعیت و یا اقامت کانادا
 • دریافت نکردن کمک هزینه از منابع مالی دولتی مگر در شرایط خاص مثل معلولیت جسمی
 • داشتن تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه های خود و فرد اسپانسر شده
 • عدم سوء پیشینه
 • مقیم بودن فرد اسپانسر در کانادا و یا در غیر این صورت تعهد دادن جهت اقامت در این کشور
 • مجرد بودن فرد اسپانسر و درخواست اسپانسرشیپ ندادن برای شخص دیگر به عنوان همسر در ۵ سال گذشته

شرایط همسری که از طریق ازدواج قصد مهاجرت به کانادا را دارد عبارتند از:

 • داشتن سن بالای ۱۸ سال
 • نداشتن سابقه کیفری
 • گذراندن معاینات پزشکی
 • اثبات اصالت رابطه

دلیل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

اولویت برنامه های دولت کانادا نسبت به مهاجران کاری ویژه و خاص است اما دولت این کشور به انسجام خانواده نیز از بعد فرهنگی بسیار توجه داشته و اهمیت قائل است.
با توجه به اینکه دولت کانادا به مسئله خانواده و جمع شدن اعضای آن در کنار هم اهمیت ویژه ای قائل است؛ بنابراین متقاضیان مهاجرت به کانادا پروسه راحت تری را نسبت به روش های مهاجرتی دیگر طی می کنند و پرونده های این متقاضیان با سرعت بیشتری بررسی می شود.
طبیعتاً اقدام به مهاجرت از طریق ویزای ازدواج به کانادا زودتر از مهاجرت با ویزای کاری به سرانجام می‌رسد. البته می توانید در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز مهاجرت کاری به کانادا نیز تحقیق کنید.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

عرف و قوانین موجود در جوامع مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. افراد با اخذ تابعیت هر کشور باید مطابق با قوانین و عرف همان کشور رفتار نمایند.
در ایران شریک زندگی به کسی گفته می شود که از جنس مخالف بوده و به لحاظ شرعی و قانونی با فرد مقابل پیوند زناشویی منعقد کرده باشد اما در کشوری مثل کانادا این تعریف کمی متفاوت می باشد.
در کانادا شریک زندگی به دو نوع قانونی و عرفی تعریف شده است. شریک زندگی در کانادا به کسی گفته می شود که با فردی از جنس مخالف یا موافق بیشتر از یک سال رابطه و زندگی مشترک را تجربه کرده باشد.
در کانادا شریک زندگی تواند از نوع دیگری باشد. به این صورت که دو نفر با یکدیگر در رابطه زناشویی باشند اما بنا به دلایلی در کنار هم زندگی نکنند.
لازم به ذکر است که فرد باید بتواند نسبت خود را با تبعه کانادایی طبق سه دسته ای که گفته شد اثبات نماید.
همه ابعاد و جوانب از طریق مامورین ویزا با دقت هر چه تمام مورد سنجش قرار می گیرد. در صورتی که رابطه ساختگی دو نفر محرز شود درخواست رد خواهد شد.
نکته: فرد نمی تواند نسبت به اخذ ویزای دائم کانادا برای نامزد خود از طریق این ویزا نماید. در واقع اصلاً ویزایی به نام ویزای نامزدی وجود ندارد. افراد فقط می توانند از قانون اسپانسرشیپ همسر برای شریک زندگی خود استفاده نمایند.

اخذ تابعیت کانادا از طریق ازدواج

پس از ازدواج با شهروند کانادایی و یا کسی که اقامت دائم کانادا را دارد، امکان دریافت اقامت دائم این کشور برای فرد وجود خواهد داشت اما نکته حائز اهمیت این است که افراد برای اخذ تابعیت کانادا تحت این شرایط پروسه متفاوتی را طی می کنند که گاهاً چند سال زمان می برد.
شرایط مهم برای اخذ تابعیت کانادا عبارتند از:

 • مسلط بودن به زبان انگلیسی و فرانسوی
 • داشتن آشنایی و آگاهی از تاریخ و فرهنگ کانادا
 • داشتن ۳ سال اقامت در کانادا در ۴ سال اخیر بدون ترک آن
 • نداشتن سوء پیشینه و سابقه بازجویی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 • مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه کارت پایان خدمت متقاضی
 • ارائه عقدنامه و سند ازدواج
 • ارائه کپی از کارت CR فرد اسپانسر
 • ارائه گواهی جهت اثبات عدم سوء پیشینه
 • ارائه مدارک حساب بانکی و منابع درآمدی

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی از نهادهای دولتی کانادا که انجام امور مرتبط با مهاجران، شهروندان و پناهندگان را برعهده دارد؛ سازمان IRCC می باشد که فرد متقاضی و همسرش می بایستی به طور همزمان درخواستی به این سازمان ارسال نمایند.
مراحلی که باید توسط شخص اسپانسر کننده قبل از ارسال درخواست انجام گیرد به شرح زیر می باشد:

 • اطمینان حاصل کردن فرد از داشتن شرایط حمایت مالی
 • دریافت فرم درخواست
 • پرداخت هزینه های ضروری در وبسایت IRCC
 • ایمیل درخواست خود و درخواست اقامت دائم همسر به IRCC

در صورتی درخواست مورد موافقت قرار خواهد گرفت که کامل بوده و پرونده همه مدارک لازم و مورد تایید را داشته باشد. در صورت ناقص بودن پرونده اصالت رابطه اثبات نخواهد شد و درخواست رد می شود.
درصورت کامل نبودن پرونده افراد می توانند پس از کامل کردن مجدد آن دوباره آن را ارسال نمایند یا چنانچه علت رد درخواست برای متقاضی قابل قبول نباشد امکان درخواست تجدید نظر وجود دارد.
در صورت مهیا بودن شرایط مورد نظر پس از دریافت اقامت دائم و گذشت ۵ سال از زندگی اسپانسر شونده در کانادا، امکان درخواست اخذ شهروندی کانادا وجود دارد. پیشنهاد می کنیم در خصوص ” تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا ” نیز مطالعاتی داشته باشید.

هزینه ویزای ازدواج در کانادا

بهتر است قبل از ارسال درخواست به IRCC هزینه ویزا توسط متقاضی پرداخته شود. امکان پرداخت هزینه در آینده نیز وجود دارد اما پرداخت آن قبل از دریافت اقامت برای فرد بهتر است؛ چون ممکن است در زمان پذیرش فرد تاثیر داشته باشد. لازم به ذکر است که در صورت رد درخواست، هزینه ویزای ازدواج به فرد برگردانده می شود.
مبلغ پرداختی ۱۰۵۰ دلار می باشد که موارد زیر را شامل می شود:

 • ۴۷۵ دلار بابت هزینه پردازش متقاضی اصلی
 • ۷۵ دلار بابت هزینه حمایت مالی
 • ۵۰۰ دلار بابت حق اقامت دائم

سخن پایانی

روش های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از متداول ترین روش ها به این منظور است. این روش مهاجرت موجب می شود که خانواده های گرم و صمیمی ایرانی بتوانند کانون پر محبت خانواده خود را حفظ نمایند.
سعی کردیم در این مقاله ابعاد مختلف مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا را بررسی کنیم شما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید و با دانش کافی مسیر مهاجرت برای شما هموار گردد. در صورت داشتن سوال یا مشکل می توانید از تخصص متخصصین با تجربه ما در این زمینه استفاده کنید.

اگر تمایل دارید در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، اطلاعات بیشتری کسب کنید، با کارشناسان موسسه مهاجرتی راشین در ارتباط باشید تا و با تکمیل فرم ارزیابی مشاوره رایگان هدیه بگیرید.

2 thoughts on “مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 1. روشنا گفت:

  سلام
  قوانین ازدواج در کانادا رو میشه بفرمایید؟

  1. موسسه مهاجرتی راشین گفت:

   سلام دوست عزیز
   افرادی که می خواهند در کانادا با همسر خود ازدواج نمایند، باید بایستی با قوانین این کشور در رابطه با ازدواج به طور کامل آشنایی داشته باشند. در ادامه مطالبی جهت بالا بردن اطلاعات شما در این زمینه مطرح می نماییم.
   در کانادا برای ازدواج محدودیت سنی وجود دارد؛ یعنی افراد زیر ۱۸ سال در کانادا برای ازدواج نیاز به اجازه والدین و یا حکم قاضی دارند.
   در کانادا داشتن دو همسر غیر قانونی می باشد. افرادی که بخواهند با فرد دیگری ازدواج کنند، باید از همسر قبلی خود جدا شده باشند.
   در کانادا پس از ازدواج امکان تغییر فامیلی به فامیلی همسر وجود دارد البته این جزو قوانین کانادا نیست و الزامی هم برای انجام دادن آن وجود ندارد، فقط جزو رسم و رسوم کانادا محسوب می شود. در صورت تمایل هر دو نفر می توانند از فامیل ترکیبی استفاده کنند.
   ازدواج در کانادا توسط یک روحانی چیکار کنیم و در حضور دو شاهد که بزرگسال هستند انجام می شود.
   قانونی به نام مهریه به شکلی که در ایران مرسوم است وجود ندارد بلکه در صورت جدایی طرفین از هم، اموال به دست آمده در زندگی بین دو نفر تقسیم خواهد شد اما در صورتی که ازدواج در دفاتر رسمی ایران و طبق قوانین کشور خودمان انجام شده باشد؛ مهریه هنگام جدایی به عنوان یک تعهد مالی درج شده در قرارداد پیگیری خواهد شد. این در صورتی است که طلاق با مهریه در بیشتر دادگاه های کانادایی به دادگاه های ایرانی ارجاع داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *