مقالات

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا در چیست

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست

دلایل مختلفی وجود دارد که کانادا را تبدیل به کشوری محبوب به لحاظ مهاجرت کرده است؛ به طوری که سالانه بیشتر از ۳۰۰۰۰۰ نفر مهاجر به این کشور وارد می شوند. دلایلی از جمله بالا بودن سطح امنیت، امکان پذیر بودن تحصیل رایگان برای فرزندان مهاجران دارای اقامت دائم، پاسپورت کانادایی معتبر، استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، نرخ بیکاری پایین و دلایل بسیار دیگر موجب شده است تا افراد خواستار دریافت مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم در کانادا و یا شهروندی کانادا باشند. در اکثر برنامه های مهاجرتی مختص به کانادا شما در ابتدا موفق به دریافت اقامت موقت خواهید بود. پس از اخذ اقامت موقت امکان اقدام جهت اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا وجود دارد.
خوب است بدانید اقامت دائم و شهروندی کانادا دو سیاست مهاجرتی متفاوت از هم می باشد. به طور مثال افرادی که دارای اقامت دائم در کانادا هستند، امکان برخورداری از خیلی از امکانات را ندارند. آن ها حتی قادر به شراکت در انتخابات این کشور نیز نخواهند بود. اما نحوه برخورد با افرادی که شهروند کانادا محسوب می شوند همانند رفتار با افراد کانادایی اصیل است. در ادامه مزایا و معایب و تفاوت های اقامت دائم و شهروندی کانادا را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

اقامت دائم کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا چیست

افراد دارای اقامت دائم یا PR کانادا برای تحصیل، زندگی، تجارت، کار و ... دارای مجوز قانونی هستند. هیچ منع و محدودیتی برای رفت و آمد و حضور در کشور کانادا برای این افراد وجود ندارد.
افرادی که دارای کارت PR کانادا هستند شهروند کشور خودشان یعنی همان جایی که از آنجا به کانادا مهاجرت کرده‌اند، به شمار می روند. آن ها شهروند کانادا محسوب نمی شوند.
در صورتی که افراد قصد اخذ شهروندی کانادا را داشته باشند، باید در ابتدا اقامت دائم این کشور را اخذ کرده و مدتی مقیم دائم کانادا باشند. لازم به ذکر است که افراد دارای اقامت دائم قادر به دریافت پاسپورت کانادایی نیستند. آن ها جهت سفر به کشورهای دیگر، پاسپورت کشور اصلی و کارت PR خود را مورد استفاده قرار می دهند.
افراد با رعایت کلیه قوانین مرتبط با کشور کانادا می توانند از برنامه های مهاجرتی مانند برنامه های نامزد استانی، برنامه مهاجرتی کبک و برنامه های مهاجرت فدرال برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. بعد از این مرحله آن ها قادر به درخواست اخذ شهروندی و تابعیت کشور کانادا خواهند بود.

شهروندی کانادا چیست؟

شهروندی کانادا چیست

افرادی که دارای شهروندی کانادا هستند، می ‌توانند همانند یک فرد کانادایی اصیل که در کانادا متولد شده است، در این کشور زندگی کنند. این افراد به راحتی می توانند در انتخابات کانادا شرکت داشته باشند. همچنین به تمام نقاط این کشور و حتی خارج از کانادا بدون محدودیت سفر کنند و دوباره بدون هیچ منعی به این کشور بازگردند. می توانید در خصوص مهاجرت کاری به کانادا  اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

افرادی که شهروندی کانادا را دریافت می کنند، دارای پاسپورت کانادایی نیز می شوند. لازم است متقاضی برای دریافت شهروندی کانادا، پروسه قانونی لازم را طی کند. به این صورت که فرد باید در کشور کانادا ۳ تا ۵ سال اقامت دائم داشته باشد و پس از گذشت سه سال جهت دریافت شهروندی کانادا اقدام نماید. لازم به ذکر است که لزوما این طورنیست که فقط افراد متولد کانادا شهروند کانادا محسوب شوند بلکه افراد مهاجر به این کشور نیز می توانند، شهروندی کانادا را با رعایت شرایط و قوانین خاصی دریافت نمایند.

شرایط دریافت شهروندی کانادا

شرایط دریافت شهروندی کانادا

شرایط و قوانین مرتبط با دریافت شهروندی کانادا عبارتند از:

 • داشتن اقامت دائم(PR)
 • پرداخت مالیات حقوق و دستمزد
 • اقامت حداقل ۳ تا ۵ سال اخیر در کانادا
 • نداشتن سابقه کیفری در داخل و خارج از کانادا
 • کسب موفقیت در آزمون مدنی که جهت ارزیابی دانش متقاضیان درباره اقتصاد، دولت، جغرافیا، قانون، تاریخ و ... کانادا برگزار می شود.
 • کسب موفقیت در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی

ممکن است تمایل داشته باشید از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کنید. در این صورت می توانید جهت کسب اطلاعات در خصوص تحصیل در کانادا، با کارشناسان موسسه مهاجرتی راشین، در ارتباط باشید.

مزایای اقامت دائم در کانادا

کانادا کشوری مهاجر پذیر است. دولت این کشور سیاست های مختلفی را جهت پذیرش مهاجران اتخاذ می کند. واجدین شرایط اقامت دائم می‌توانند با برنامه های مختلفی که دولت کانادا در این مورد تدارک دیده است به این کشور مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. مهاجرت با اکسپرس اینتری یکی از برنامه های موفق دولت کانادا بوده است که مهاجران شاغل را جذب این کشور کرده و اخذ اقامت دائم توسط این افراد صورت گرفته است.
استانداردهای بالا در کانادا موجب شده است که متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا خواهان مهاجرت به این کشور باشند. کانادا به دلیل شرایط منحصر به فردی که دارد تبدیل به کشور شماره یک در این زمینه در کل جهان شده است.
مهمترین مزایای اقامت دائم در کانادا عبارتند از:

 • ایده آل بودن شرایط تحصیلی و شغلی
 • آزادی رفت و آمد در تمام نقاط این کشور
 • تحت حمایت قوانین کانادا قرار گرفتن
 • اجازه داشتن جهت اقدام برای درخواست شهروندی کانادا
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان همانند شهروندان کانادایی
 • مهیا بودن شرایط آموزش رایگان برای کودکان افراد دارای اقامت دائم

مزایای کسب شهروندی کانادا

افرادی که موفق به کسب شهروندی کانادا می شوند، از مزایای بیشتری نسبت به کسانی که دارای اقامت دائم در این کشور هستند، بهره مند می شوند؛ به طور مثال شرکت در انتخابات این کشور به عنوان نامزد و داشتن حق رای در انتخابات یکی از مزایای شهروندان کانادا می باشد. داشتن پاسپورت کانادایی و سفر راحت با آن نیز یکی دیگر از مزایای کسب شهروندی کانادا می باشد. افراد علاوه بر حفظ تابعیت قبلی خود قادر به کسب تابعیت کانادا نیز هستند و می توانند دو تابعیتی باشند.
از دست ندادن شهروندی کانادا مگر به خواسته خود فرد یکی از مزایای مهم داشتن تابعیت کانادا است. افرادی که دارای شهروندی کانادا هستند به اختیار خود می توانند در هر کشور دیگری زندگی کنند و تا زمانی که خودشان نخواسته اند وضعیت شهروندی کانادا برای آنها نقض نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: مزایا و معایب زندگی در کانادا

چه تفاوتی بین اقامت دائم و شهروندی کانادا وجود دارد؟

برای داشتن شهروندی کانادا لازم است در ابتدا اقامت دائم این کشور اخذ شود. زمانی که فرد اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کرد و به یک مقیم دائم در این کشور تبدیل شد، کارتی تحت عنوان اقامت دائم (PR) برای او صادر می گردد. این کارت در حقیقت معادل کانادایی گرین کارت ایالات متحده آمریکا می باشد. به صورت کلی شهروندی کانادا و اقامت دائم این کشور دارای سه تفاوت اساسی می باشند که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

امکان پذیر بودن زندگی در کشورهای خارج از کانادا

افراد دارای اقامت کانادا اجازه زندگی در کشورهای خارج از کانادا را دارند. فقط حضور فرد ۲ سال کامل از هر ۵ سال در کانادا لازم و ضروری است اما احتمال از دست دادن اقامت دائم در صورتی که فرد مدت زمان بیشتری در خارج از این کشور حضور داشته باشد، وجود دارد. البته مواردی خاص و استثنایی این مورد را شامل می شود. به طور مثال فردی که همسر و یا والدین مقیم کانادا داشته باشد که جزو شهروندان کانادا محسوب می شوند اما خود در خارج از این کشور حضور داشته و زندگی کند، انگار که در این کشور حضور دارد و مدت زمانی را که در خارج از کانادا زندگی کرده است، اقامت دائم وی را نقض نمی کند. یا اگر فردی برای ماموریت یک پروژه کاری که در کانادا به آن مشغول است، به خارج از این کشور فرستاده شود، قادر به حفظ اقامت دائم خود خواهد بود و اقامت دائم وی نقض نخواهد شد.

حق داشتن رای و کاندید شدن در انتخابات این کشور

افراد دارای اقامت دائم کانادا موظف به انجام مسئولیت‌های اجتماعی کانادا مثل رعایت قوانین و پرداخت مالیات در این کشور هستند. شهروندان کانادایی اجازه حضور در انتخابات به عنوان کاندید و یا اجازه رای دادن در انتخابات این کشور را دارند اما افراد دارای اقامت دائم در این مورد دچار محدودیت هستند. افرادی که مقیم دائم کانادا هستند در مشاغل خود با محدودیت هایی مواجه می شوند. به طور مثال شهروندان کانادایی در به عهده گرفتن مدیریت بخش‌های دولتی مشکلی ندارند اما در این مورد افرادی که دارای اقامت دائم در کانادا هستند با محدودیت مواجه می شوند.

پاسپورت کانادایی مختص شهروندان کانادایی

افراد دارای اقامت دائم کانادا قادر به دریافت پاسپورت کانادایی نیستند. این پاسپورت مختص شهروندان کانادایی می باشد. در صورت سفر این افراد به کشورهای دیگر لازم است از کارت PR معتبر استفاده نمایند. البته برای این کار می توانند از سند سفر برای افراد دارای اقامت دائم با پاسپورت تابعیت اصلی خود استفاده نمایند. کارت PR پس از گذشت ۵ سال احتیاج به تمدید دارد اما در صورت منقضی شدن این کارت وضعیت اقامت دائم فرد نقض نمی شود. حفظ اقامت دائم در صورتی امکان‌پذیر است که شرایط و قوانین مختص به کانادا توسط افراد به طور کامل رعایت شود.
به صورت کلی باید بگوییم که تفاوت اصلی اقامت دائم با شهروندی کانادا در این مورد است که برای حفظ اقامت دائم لازم است کارها و اقداماتی از طرف افراد انجام گیرد اما شهروندان کانادایی تا زمانی که خودشان نخواسته اند تحت هیچ شرایطی وضعیت شهروندی خود را از دست نخواهند داد.

پیشنهاد مطالعه: مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند

تاریخ انقضای کارت اقامت دائم کانادا (PR) روی آن درج شده است. به طور معمول این کارت دارای پنج سال اعتبار است اما برخی از آنها فقط به مدت یک سال اعتبار دارند و بعد از آن اعتبار آن ها نقض می‌شود.

درخواست پاسپورت کانادایی تفاوت مهم و اصلی اقامت دائم و شهروندی کانادا محسوب می شود یعنی فرد دارای اقامت دائم حق درخواست و دریافت پاسپورت کانادایی را ندارد اما شهروند کانادایی می تواند از پاسپورت کانادایی استفاده کند.

افراد برای کسب شهروندی کانادا حتماً باید اقامت دائم این کشور را داشته باشند در ضمن حضور افراد به مدت ۳ تا ۵ سال قبل از تاریخ امضای درخواست خود در این کشور برای کسب شهروندی کانادا ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *