فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند

سوالات متداول اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

خیر همانطور که گفته شد این امکان برای والدین وجود ندارد اما پس از ۱۸ سالگی فرزند، والدین قادر به مهاجرت از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا خواهند بود.

بله کودکانی که در خاک کانادا، مرزهای زمینی، هوایی و آبی این کشور به دنیا بیایند بی قید و شرط شهروند کانادا محسوب خواهند شد.

 خیر بارداری دلیلی بر رد درخواست متقاضی جهت دریافت ویزای اقامت موقت کانادا نمی باشد.

کانادا یکی از مقصدهای محبوب مهاجرت برای ایرانیان محسوب می شود. روش های مختلفی برای مهاجرت به این کشور مهاجر پذیر وجود دارد. یکی از روش های مهاجرت به این کشور اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در این کشور است. ما قبلاً در خصوص شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صحبت کرده ایم.

افراد با استفاده از Jus soli به عنوان شهروند کانادا شناخته می شوند. بنابراین کودک متولد شده در خاک کانادا شهروند این کشور محسوب شده و از حقوق و مزایای یک شهروند کانادایی بهره مند می شود. در این مقاله شرایط اخذ شهروندی کانادا از طریق تولد فرزند در خاک کانادا و چگونگی آن را مورد بررسی قرار می دهیم با ما همراه باشید.

دریافت اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

تولد فرزند در کانادا

طبق قانونی که در کشور کانادا وجود دارد افراد متولد شده در خاک کانادا از تاریخ ۱۵ فوریه ۱۹۷۷ به بعد از زمان تولد شهروند کانادا محسوب می شوند البته ناگفته نماند که اگر کودک در حین پرواز یا داخل کشتی متولد شود، شهروند کانادا به شمار می رود یعنی فرقی ندارد که کودک در خاک کانادا یا در آسمان یا آب های این کشور به دنیا آمده باشد. کودکانی که والدین غیر کانادایی داشته باشند نیز مشمول این قانون خواهند شد البته در این صورت کودک شهروندی کانادا را دریافت خواهد کرد برای اخذ تابعیت والدین کودک باید از روش های دیگر استفاده نمود.

کودک متولد شده در کانادا، در چه صورتی شهروند کانادا نخواهد بود

اخذ تابعیت کانادا از طریق تولد

این قانون دارای استثنائاتی نیز می باشد به طوری که در صورت داشتن شرایط خاص والدین که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد کودک متولد شده شهروند کانادا محسوب نخواهد شد:

 • در صورتی که والدین کودک جزو کارمندان یک کشور خارجی در خاک کانادا باشند.
 • در صورتی که والدین کودک جزو سفیرها و دیپلمات های کشورهای دیگر در کانادا باشند.

شرایط و قوانین تولد فرزند در کانادا

همانطور که گفته شد کودکان متولد شده در خاک کانادا از این طریق اقامت کانادا را دریافت خواهند کرد البته در صورتی که والدین کودک جزو کارمندان، دیپلمات‌ ها یا ماموران سفارت کشورهای دیگر در کانادا نباشند.
پس از اینکه کودک به دنیا آمد لازم است تولد او در کانادا ثبت شود که در این مورد استان ها و بخش های مختلف کانادا قوانین خاص خود را در این خصوص دارند به طور مثال در انتاریو سی روز بعد از به دنیا آمدن کودک، والدین باید تولد او را ثبت نمایند. بهتر است برای این که در این زمینه دچار مشکل نشوید از مشاوره های تخصصی بهره ببرید.
پس از اینکه والدین تولد فرزند خود را در کانادا ثبت کرده و شناسنامه او را به عنوان مدرکی برای شهروندی کودک در کانادا دریافت کردند، قادر به تهیه پاسپورت کانادایی خواهند بود. به این منظور لازم است فرمی توسط والدین پر شده و به انضمام مدارکی مانند دو قطعه عکس، گواهی تولد، فیش های پرداختی و شاهد تولد به اداره مهاجرت کانادا ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای تولد فرزند در کشور کانادا

هنگام تولد فرزند در کشور کانادا و مراجعه به بیمارستان، کپی اسناد زیر را تهیه کرده و ارائه نمایید:

 • برنامه تولد کودک
 • تاریخچه ای از سلامتی و بیماری ها البته در صورتی که وجود داشته باشد.
 • کارت های بیمه سلامت و بهداشت
 • پاسپورت ها و ویزا
 • شماره بیمه اجتماعی

هزینه های تولد فرزند در کانادا

استفاده از خدمات سلامت، بهداشت و درمان برای شهروندان و ساکنین دائم کانادا کامل رایگان است. هزینه های تولد فرزند نیز جزو این خدمات بوده و برای شهروندان کانادایی هیچ هزینه ای نداشته و کاملا رایگان است. در صورت استفاده از خدمات بخش خصوصی هزینه کمتری شامل آنها می شود اما این قانون برای مهاجران و افراد غیر کانادایی متفاوت است.
افرادی که شهروند کانادا محسوب نمی شوند برای استفاده از خدمات درمانی در صورت نداشتن بیمه خدمات درمانی بین المللی هزینه های درمان را به طور کامل پرداخت می کنند. در ادامه هزینه های تولد فرزند در کانادا را بدون استفاده از خدمات سلامت دولت کانادا و بدون بیمه بررسی می کنیم:

 • مراقبت های قبل از زایمان (ویزیت برای هر بار) ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار
 • غربالگری جنین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • هزینه زایمان طبیعی ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار
 • هزینه سزارین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار
 • هزینه زایمان در منزل با ماما ۲۵۰۰ دلار

البته این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه های ذکر شده فقط هزینه های درمانی هستند. هزینه محل اقامت، هزینه سفر، خوراک و … نیز باید به هزینه های ذکر شده اضافه شود. همچنین باید بگوییم که هزینه‌ها به طور تقریبی برآورد شده است.

امتیازات و مزایای تولد فرزند در کانادا

در صورتی که کودک در کانادا متولد شود از تمام مزایا و حقوق یک شهروند کانادایی بهره مند می شود؛ به طور مثال حق زندگی در کانادا را خواهد داشت و برای ورود و خروج به این کشور به ویزا نیازی نخواهد داشت. از حقوق دیگری که یک کودک متولد شده در خاک کانادا از آن بهره مند می شود می توان به تحصیل رایگان و خدمات درمانی رایگان دولتی اشاره کرد.
لازم به ذکر است که حتی در صورت خروج کودک از کانادا و زندگی در کشوری دیگر باز هم یک کانادایی محسوب می شود چون در خاک این کشور متولد شده است و در هر سن و موقعیتی بدون ویزا امکان ورود به خاک کانادا و زندگی در آنجا را خواهد داشت.

شرایط ورود زنان باردار به کانادا

طبق قانون مهاجرت کانادا درخواست متقاضی مبنی بر زایمان در کانادا رد نمی شود. پس یک فرد مقیم موقت کانادا می تواند فرزند خود را در خاک کانادا به دنیا بیاورد و هیچ منعی در این مورد وجود ندارد.
زنان باردار می توانند برای ورود به کانادا اقدام کنند. تقاضای آن ها مانند درخواست به روش های دیگر بررسی شده و روندی مانند تمامی روش ها طی خواهد کرد. مواردی مثل قصد خروج متقاضی هنگام به اتمام رسیدن زمان اقامت وی، ورود به خاک کانادا و وضعیت مالی هنگام بررسی درخواست ویزا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شرایط و قوانین زایمان در کانادا

امکان استفاده از مزایای مرخصی زایمان بعد از تولد فرزند در کانادا برای والدین وجود دارد. به خصوص زمانی که کارکردی حداقل ۶۰۰ ساعت در سال گذشته داشته باشند.
طبق قانون با مرخصی ۱۸ ماهه والدین می توانند ۳۳ درصد از دریافتی هفتگی را دریافت نمایند و در صورت مرخصی ۱۲ ماهه، ۵۵ درصد از درآمد هفتگی معمولی را دریافت خواهند کرد.
مدت زمان بستری مادران در کانادا کوتاه است به طوری که میانگین زمان بستری شدن مادران در زایمان طبیعی حدود دو تا سه روز می باشد اما در صورت زایمان به روش سزارین این مدت زمان ۴ روز افزایش پیدا می کند. توصیه می کنیم گزارشات و اسناد پزشکی قبل از زایمان، لوازم بهداشتی و راحتی و لباس کافی برای مادر و نوزاد را در کنار خود داشته باشید.

مراحل دریافت پاسپورت برای فرزند متولد شده در کانادا

پس از این که تولد کودک در کانادا به ثبت رسید والدین باید اقدام به دریافت گواهی بلند مدت تولد به عنوان مدرک شهروندی کانادا نمایند. توجه داشته باشید که انجام این مرحله برای مهاجرت به کانادا به روش تولد فرزند الزامی می باشد. برای اینکه بتوان پاسپورت کانادایی کودک را دریافت کرد مراحل زیر طی می شود:

 • پر کردن فرم تقاضا
 • جمع آوری مدارک لازم برای شهروندی
 • داشتن دو تصویر مخصوص برای پاسپورت
 • ارائه مدارک مربوط به سرپرستی قانونی
 • پیدا کردن ضامن
 • پرداخت هزینه های لازم

چگونگی انجام اسپانسرشیپ والدین

در صورت ۱۸ ساله شدن فرزندی که دارای شهروندی کاناداست امکان اسپانسر شدن او برای پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود وجود دارد. از این طریق والدین می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند و در کشور کانادا به زندگی و کار بپردازند. نکته ای که وجود دارد این است که برای اینکه فرزند بتواند اسپانسر والدین شود لازم است توانایی مالی خود را برای حمایت از والدین اثبات کند و ثابت کند که والدین تحت تکلف او قرار دارند.
شاید فکر کنید که فرزند ۱۸ ساله چگونه توانایی حمایت مالی از والدین را خواهد داشت اما به دلیل وجود این امکان در قانون کشور کانادا والدین می توانند در صورت لزوم از آن استفاده نمایند.

مراحل اسپانسر شدن فرزند

در ابتدا بهتر است با استفاده از مشاوره های فنی و تخصصی تحقیق کنید تا منع قانونی برای اسپانسر شدن وجود نداشته باشد. در مرحله بعد ارسال فرم تمایل به اسپانسر شدن به صورت آنلاین انجام می گیرد. پس از اینکه دولت کانادا درخواست را تایید و بررسی نمود وقت مشخصی برای شما تعیین می شود که در این مدت لازم است فرم اسپانسرشیپ و مدارک را برای بررسی تحویل داده و در صورت تایید امکان دریافت اقامت کانادا برای والدین وجود خواهد داشت. ‏
حدود یک سال مدت زمان برای اخذ اقامت دائم از طریق اسپانسرشیپ لازم است. البته دلایل مختلفی ممکن است روی این زمان تاثیر بگذارد پس ما این زمان را به طور تقریبی بیان کردیم.

4 thoughts on “اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

 1. نگین گفت:

  سلام
  من می خوام بدونم اگر فرزندم رو در کانادا به دنیا بیارم، شرایط اقامت من در کانادا چطور خواهد بود؟

  1. موسسه مهاجرتی راشین گفت:

   سلام دوست عزیز
   در خصوص اقامت والدین در روش تولد فرزند در کانادا باید گفت که:
   به دنیا آمدن کودک در خاک کانادا شهروندی کانادا را برای پدر و مادر او به دنبال نخواهد داشت فقط کودک متولد شده در خاک کانادا شهروند کانادا محسوب خواهد شد .در صورت نداشتن اقامت دائم کانادا توسط والدین امکان استفاده از روش های اقامت موقت مانند کار و ادامه تحصیل وجود دارد تا بتوانند برای مدتی محدود در این کشور اقامت داشته باشند اما پس از به اتمام رسیدن زمان ویزا باید کانادا را ترک کرده و به کشور خود برگردند در صورتی که کودک حتی در صورت خروج از کانادا شهروندی کانادا را از دست نخواهد داد و با رسیدن به سن ۱۸ سالگی نیز قادر به اسپانسر شدن برای والدین خود جهت اقامت دائم در این کشور خواهد بود.

 2. سعیده گفت:

  آیا هنگام درخواست ویزای توریستی کانادا باید هدف از زایمان در کانادا اعلام شود؟

  1. موسسه مهاجرتی راشین گفت:

   سلام دوست عزیز
   پاسخ به این سوال در کمال تعجب، بله است. زایمان در کانادا به منزله نقض هیچ شرایطی نیست که ممکن است برای متقاضی ویزای اقامت موقت اعمال شود. هیچ عنصری از قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان (IRPA) که به این حق اشاره کند وجود ندارد. بنابراین، هیچ شرطی برای رد ویزای اقامت موقت صرفاً بر اساس قصد متقاضی برای زایمان در کانادا وجود ندارد.
   طبق بند 3(1)(a) قانون شهروندی، افرادی که در کانادا متولد شده اند، شهروندان کانادایی هستند. این حق برای همه افرادی که در کانادا متولد شده اند، صرف نظر از وضعیت والدینشان در کانادا، به غیر از افرادی که از دیپلمات های معتبر متولد شده اند، اعمال می شود.
   واقعیت بارداری ممکن است یک عنصر در ارزیابی باشد، اما فقط تا جایی که بر ارزیابی شرایط اولیه برای صدور ویزای ورود به کانادا برای بچه دار شدن تأثیر می گذارد.

   هنگامی که مشخص می شود متقاضی باردار است، دولت کانادا دستور می دهد که ارزیابی افسران مهاجرت برای همه متقاضیان برای ویزای موقت متمرکز شود. این بررسی ها شامل موارد زیر است: آیا متقاضیان بودجه کافی دارند؟
   آیا آنها پس از پایان دوره اقامت مجاز خود، کانادا را ترک خواهند کرد؟
   آیا آنها قابل پذیرش هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *