مقالات

در ژانویه ۲۰۲۲ بیش از ۳۵.۰۰۰ مهاجر وارد خاک کانادا شدند

طبق آخرین آمار اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، این کشور شروع قدرتمندی در زمینه پذیرش مهاجر در همین ابتدای سال داشته است.

طبق این آمار، ۳۵,۲۶۰ مهاجر جدید دارای اقامت دائم کانادا در ژانویه ۲۰۲۲ وارد خاک این کشور شدند.

با توجه به برنامه جدید کانادا در خصوص سطح پذیرش مهاجر در حد فاصل سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴، تحت عنوان: Immigration Levels Plan 2022-2024، که در ماه گذشته رونمایی شد، کانادا در نظر دارد حدود ۴۳۲,۰۰۰ مهاجر جدید را در سال جاری بپذیرد.

این رقم بالاترین سطح پذیرش مهاجر در تاریخ این کشور خواهد بود. سال گذشته، کانادا بیش از ۴۰۵,۰۰۰ مهاجر را جذب کرد، البته اکثریت این افراد در داخل کانادا زندگی می کردند و وضعیت اقامت ایشان به اقامت دائم تغییر یافت. کانادا در سال گذشته رکوردشکنی کرد و برای اولین بار پس از سال ۱۹۱۳ بود که این کشور بیش از ۴۰۰,۰۰۰ مهاجر را پذیرفت.

در ماه ژانویه، ۶۵ درصد از مهاجرین جدید که وارد خاک کانادا شدند، از طریق مهاجرت اقتصادی اقامت دائم خود را دریافت کرده بودند، این آمار حتی از میزان پیش بینی شده در برنامه دولت (۵۶ درصد) بالاتر بود. ۲۰ درصد از طریق مهاجرت خانواده به این کشور سفر کردند، این رقم کمتر از میزان پیش بینی شده در برنامه (۲۴ درصد) است. ۱۵ درصد دیگر هم از طریق گروه پناهندگان و طرح های بشردوستانه وارد کانادا شدند، در حالی که برای این گروه عدد ۲۰ درصد پیش بینی شده بود.

حدود 7700 مهاجر از طریق برنامه نیروی کار متخصص دارای سابقه کار در کانادا (یا CEC) در سال گذشته به کانادا مهاجرت کردند، این برنامه بیشترین تعداد مهاجر را نسبت به سایر برنامه ها در سال گذشته پذیرفت.

اداره مهاجرت در سال قبل برای دستیابی به اهداف خود در پذیرش مهاجر، به شدت به برنامه CEC متکی بود، حدود یک سوم از پذیرش مهاجر جدید از طریق برنامه کلاس تجربه کانادایی صورت پذیرفت (one-third of new admissions). برنامه تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم (TR2PR) که مخصوص فارغ التحصیلان بین المللی و نیروی کار مورد نیاز است از ماه می تا نوامبر 2021 در دسترس بود، با پذیرفتن 7,000 مهاجر دومین برنامه برتر از نظر تعداد پذیرش مهاجر تحت کلاس اقتصادی در ماه ژانویه بود.

برنامه منتخب استانی با پذیرش 4,200 مهاجر رتبه سوم در میان برنامه های مهاجرت اقتصادی را به خود اختصاص داد و پس از آن برنامه نیروی کار متخصص فدرال (یا FSWP) بود که با پذیرش حدود 2,600 مهاجر جدید در جایگاه بعدی قرار گرفت.

شواهد حاکی از آن است که اداره مهاجرت کانادا در حال حاضر برنامه های FSWP را با سرعت بالاتری پردازش می کند. این مسئله از آنجا اهمیت دارد که برنامه FSWP از زمان تأسیس آن در سال 1967 تا اوایل پاندمی کووید-19، همواره در رتبه نخست برنامه های گروه مهاجرت اقتصادی کانادا از نظر تعداد پذیرش مهاجر بود.

سال گذشته، اداره مهاجرت روند پردازش برنامه های FSWP را به شدت کُند کرد تا در راستای تحقق اهداف برنامه سال 2021 خود، بتواند وضعیت اقامت بسیاری از دانشجویان بین ‌المللی، نیروی کار خارجی موقت و سایر افراد دارای اقامت موقت در کانادا را به وضعیت اقامت دائم تغییر دهد. در غیر این صورت دستیابی به اهداف از قبل تعیین شده برای تعداد مهاجر تقریباً غیرممکن بود.

با این حال به نظر می رسد IRCC با افزایش سرعت پردازش برنامه های FSWP در ماه های اخیر سیاست خود را تغییر داده است. از اواسط دسامبر سال گذشته تا پایان فوریه، پرونده بیش از 9000 نفر از داوطلبان برنامه FSWP پردازش شد، در حالی که در اکثر ماه های سال 2021 به طور میانگین فقط 600 پرونده برنامه FSWP مورد بررسی قرار گرفته بود.

در واقع اداره مهاجرت شروع به عادی سازی روند کار خود کرده است، شرط لازم برای رسیدن به شرایط نرمال، ایجاد تعادل بین پردازش درخواست های مهاجرتی است که از داخل کانادا و خارج از کشور ارسال می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *